Vyresnio amžiaus mamų klubas  

Turbūt reta moteris jaunystėje pagalvoja, kad vaiką gimdys tik tada, kai sulauks 40-ies. Visuomenėje lyg ir įprasta manyti, kad vaikai turėtų gimti anksčiau. Bet jie gimsta visaip... 

vyresnio amziaus mamos

Viskuo patenkintos 40-metės

Mama Aušra, auginanti 2 m. sūnelį Beną, kurį pagimdė, kai jai buvo 40 m. Taip pat turi dukrą, kurios susilaukė būdama 22-ejų: „Dabar jaučiuosi daug brandesnė, ramesnė ir atsakingesnė mama nei seniau. Dukrą augindama vis norėdavau kažkur lėkti, kažką veikti, o dabar suprantu, kad nieko baisaus, jeigu su drauge susitikti nenueisiu, o liksiu namie su vaiku. Be to, aš, kaip ir kitos vyresnės mamos, jaučiuosi aiškiai suprantanti, ko noriu iš gyvenimo.

Taigi, man rodos, iš vaiko pozicijų žiūrint jam netgi geriau augti su vyresne mama nei su jaunesne. Yra tiesos tame, kad susilaukę vaiko žmonės atjaunėja – dabar pilni namai klegesio, o jeigu sūnelio nebūtų, sėdėtume sau su vyru tyliai ramiai…

Vienintelis trūkumas, kurį aš įžvelgiu, – vyresniems tėvams gimęs vaikas turi vyresnio amžiaus senelius, taigi jiems jau gali trūkti energijos pasilikti ir pažaisti su anūkėliu.

Neseniai pradėjau vaiką leisti į lopšelį. Kitoms mamoms gal 27–30 m., bet aš nesijaučiu kitokia nei jos. Mano pačios mamai, kai ji mane pagimdė, buvo 38-eri, tačiau aš vaikystėje niekada nesukau galvos dėl to, kiek jai metų.“

 

Mama Renata augina du paauglius, sūnų ir dukrą, ir jaunėlę 1 m. 2 mėn. dukrytę, kurios susilaukė 41 m.: „Mūsų pagrandukė yra netyčiukė. Su vyru pradžioje net abejojome, ar man verta gimdyti, bet ryžomės ir dabar kasdien negalime dukryte  atsidžiaugti.

Situaciją labai palengvina tai, kad dabar vaikus auginti yra lengviau nei prieš keliolika metų, kai auginau vyresnėlius. Dabar galima užsisakyti prekių į namus, o internete apstu informacijos apie vaikų priežiūrą (man jos seniau labai trūkdavo).

Galbūt kai kurių 40-mečių sveikata jau pablogėjusi, ir tada rūpintis vaiku gali būti sunku, bet aš sveikata nesiskundžiu ir tikrai jaučiuosi tinkama būti mama. Toks jau mano būdas – augindama vyresnius vaikus kartu su jais čiuoždavau nuo kalnelių, ir dabar ruošiuosi daryti tą patį.

Jeigu vyresnio amžiaus mamai neramu dėl būsimo vaikelio sveikatos, reikia turėti omenyje, kad šiuolaikiniai tyrimai parodo, jeigu kažkas negerai. Tiesa, mums pasidaryti genetinius tyrimus buvo keblu – paskambinusi išgirdau, kad vasarą gydytojai atostogauja ir nežinia kada pas juos pakliūsiu. Tuomet su vyru pasišnekėjome, kad vaikelį gimdysiu bet kokiu atveju, taigi tyrimų nė nedariau. Tačiau nėštumo metu labai rūpinausi savimi, sveikai maitinausi ir priaugau tik 8 kg svorio, nes nenorėjau būti stora mama.

Neigiamų aplinkinių reakcijų nesulaukiau. Kai laukiausi, įsivaizdavau, kad keli bendradarbiai sakys: „Ko tu čia dabar prisigalvojai…“, bet jie tik pasidžiaugė už mane. Na, o vyras mūsų pagranduke rūpinasi labiau, nei rūpinosi vyresniaisiais.“

 

Tai būdinga įžymybėms

Aktorė Asta Baukutė, keturių vaikų mama, jaunėlių susilaukė būdama 41 ir 43 m.:

„Kad tokio amžiaus sugebėjau susilaukti dviejų vaikučių, manau, yra tikra Dievo dovana, ir aš dėl to esu be galo laiminga. O ir nėštumas bei gimdymas praėjo sklandžiai.

Kai auginau pirmuosius du vaikus, atrodė savaime suprantama, kad juos turiu, o mažaisiais nepaliauju džiaugtis. Matau, kaip jaunesnės mamos, stumdamos vežimėlį, dar nori maigyti mobilųjį telefoną ar plepėti su draugėmis, o man tokių norų nekyla – pakanka buvimo su vaiku.

Didžiausias skirtumas, kuris skiria vyresnę mamą nuo jaunesnės, manau, yra kantrybė. Net pati savimi pasidžiaugiu, kaip dabar aš moku vaikams viską kantriai aiškinti ir pasakoti. O kai pasitaiko sunkesnis vaikų auginimo etapas, puikiai suprantu, kad nėra ko nervintis, nes tai greitai praeis. Žinau – vaikai užauga labai greitai.

Tikrai nepastebėjau, kad esant vyresnei būtų sunkiau keltis naktimis ar leisti laiką žaidimų aikštelėse. Vaikai priverčia atjaunėti. Dabar aš turiu daug lakstyti paskui juos, taip pat turiu žinoti, kas yra Spaidermenas, Kempiniukas, kokius magnetukus dalija prekybos centrai – argi seni žmonės domisi tokiais dalykais?“

 

  • Daug vyresnio amžiaus mamų yra tarp užsienio įžymybių. Dainininkė Mariah Carey pirmagimių dvynukų susilaukė būdama 42 m. Aktorė Susan Sarandon vaikų susilaukė būdama 39, 42 ir 45 metų. Dainininkė Gwen Stefani trečią vaiką pagimdė 44-erių. Aktorė Halle Berry pirmojo vaiko susilaukė 41 m., antrojo – 47 m. Aktorė Holly Hunter dvynukų susilaukė būdama 48-erių. 

Nereikia paisyti aplinkinių nuomonės

Pataria psichologė VALDEREZA SVETIKIENĖ: „Galiu išskirti keletą vyresnio amžiaus mamų tipų. Visų pirma tai moterys-karjeristės, kurios nuo jaunų dienų sėkmingai siekia karjeros ir tik būdamos gerokai per 30-ies susigriebia, kad norėtųsi dar ir vyro bei vaikų. Kitas tipas – neryžtingos, nepasitikinčios savimi ir bijančios naujovių moterys. Jos vis galvoja, kad laikas susilaukti vaikelio dar nėra tinkamas dėl finansinių ar kitokių priežasčių, ir ilgai užtrunka, kol tam ryžtasi. Taip pat vyresniame amžiuje gimdo moterys, kurioms motinystė atrodo labai prasmingas dalykas ir norisi dar kartą ja pasidžiaugti. Žinoma, būna ir moterų, kurioms gana ilgai nepavyko sutikti partnerio, su kuriuo norėtųsi sukurti šeimą ir auginti vaikus.

Kad ir kaip būtų, įžvelgiu vieną brandžios motinystės pliusą ir keletą minusų.

+ Vyresnio amžiaus mama būna brandi, išmintinga ir atsakinga.

  • Vyresniame amžiuje dažnai atsiranda sveikatos problemų, dėl kurių sunkiau pastoti, pagimdyti ir auginti vaiką, tarkim, sunkiau būti neišsimiegojusiai.
  • Didesnė vaisiaus apsigimimų tikimybė.
  • Dėl didelio amžiaus skirtumo gali būti sunku rasti su vaiku bendrą kalbą. Tarkim, jeigu jums 50, gali būti sunku suprasti savo 10-mečio vaiko poreikius.
  • Vyresniame amžiuje dažnai kamuoja perdėtos baimės dėl to, kad kažkas vaikui bus negerai. Dėl to tėvai pernelyg rūpinasi pagranduku, jis auga šiltnamio sąlygomis ir būna nesavarankiškas.

Tačiau tai, kad motinystė vyresniame amžiuje turi daugiau minusų nei pliusų, nereiškia, kad reikia atsisakyti minčių apie ją. Jeigu tikrai jaučiatės norinti ir galinti būti mama, tai ir galite mėginti ja tapti. Ir nereikia dėl nieko kompleksuoti. Būna moterų, kurios teigia: „Tikrai norėčiau dar vieno vaiko, bet baisu, ar žmonės nešnekės, kad aš per sena…“ Visiška nesąmonė yra galvoti, ką apie jūsų sprendimą pasakys kiti žmonės. Kada ir kiek vaikų turėti – kiekvienos šeimos apsisprendimas, visiškai nesusijęs su aplinkinių nuomone“.

 

Rizika šiais laikais kontroliuojama

Pataria ginekologė VIOLETA JONAITIENĖ: „Manau, visos moterys norėtų pagimdyti b8damos kur kas jaunesnės nei 40-ies, bet gyvenime susiklosto visaip. Tad besilaukiančias 40-metes aš tik sveikinu. Kiek vyresnių pacienčių turėjau, visų jų nėštumas ir gimdymas praėjo be didesnių komplikacijų.

Vyresniame amžiuje yra padidėjusi genetinių ligų tikimybė, tačiau atlikus genetinius tyrimus šios ligos yra diagnozuojamos, o tada jau būsimieji tėvai sprendžia, ką daryti. Iš pirmo žvilgsnio statistika gali bauginti. Tikimybė, kad naujagimis sirgs Dauno liga: 18–20 m. amžiaus gimdyvėms yra 1 iš 2000, vyresnėms nei 35 m. – 1 iš 220, esant per 45 m. – 1 iš 30…

Tyčia nėštumo ilgai atidėlioti neverta. Jau nuo 30-mečio moters organizmo folikulų rezervas ima mažėti ir kiaušidžių pajėgumas silpnėja. Taigi didelei daliai 40-mečių moterų, kurios sumanytų pastoti, to padaryti nepavyktų. Neretai dėl to jos kreipiasi į medikus dėl pagalbinio apvaisinimo priemonių. Pasitaiko atvejų, kai menopauzė prasideda (t. y. dingsta mėnesinės ir tikimybės pastoti nebelieka) jau sulaukus 37 m. Pastebėjau, jog dažniau sulaukus vyresnio amžiaus pavyksta pastoti ramioms, be reikalo nesinervinančioms moterims, – yra tiesos tame, kad stresas vaisingumui kenkia“.