Balandžio mėnesį „Mažylyje“ skaitykite…
Numerio tema: Broliai ir sesės. Brolį ar sesę turėti, žinoma, smagu, bet kartais ir nelengva. Tad šiame numeryje rasite atsakymus į klausimus, ką daryti, jei santykiai tarp vaikų komplikuojasi. Atskirai kalbėsime apie vyresnėlį – tą dažniausiai rimtą, atsakingą, bet prisibijantį prisibijantis naujovių žmogų. Patarimų, kaip susidoroti su sunkumais, pažers ekstremalias situacijas išgyvenę trynukų ir pametinukų tėvai.
Svečiuose – Indrė ir Paulius Skučai. Jie papasakos, ar labai apsivertė gyvenimas, gimus Elžbietai. Apie genais jai persidavusį muzikos pajutimą ir meilę šokiui. Ir apie tai, kas buvo sunkiausia jai gimus – naktis…
Vaikams reikia namų! Šįkart apie tai, kad ir keturis savus sūnus auginant, namuose – o svarbiausia, širdyse – dar atsiranda vietos penkioms sesėms. Iš pradžių – trims, o šioms užaugus – ir dar dviem. „Išgirdęs naujieną, vyras iš pradžių nepatikėjo, paskui pratrūko: gal išprotėjai, kam to reikia? Pasiputojo, pasiputojo ir nuvažiavo į budinčią vaistinę supirkti visko, ko reikėjo mažutėms, nes jos neturėjo beveik nieko. Jokių sauskelnių, jokių drabužėlių…“- pasakoja Andželika.
Vaikas „be spalvos“… Pavasarį gamtoje vis daugėja spalvų, tik jūsų vaikas kažkaip vis šieno ar pilkšvo asfalto spalvos. Išgeibęs, greitai pavargstantis, nelabai ko norintis. Kodėl jo žandai neraudonuoja gyvybe? Gal jam trūksta geležies?
Šienligė: kai pavasaris kenkia sveikatai. Deja, tomis gražiomis saulėtomis pavasario dienomis, kai vaikams, o ir jų tėveliams, norėtųsi visą dieną būti lauke ir džiaugtis gyvenimu, kai kuriems jų sveikiau sėdėti namie.
Ką sužinosime iš alerginių tyrimų? Kai įtariama alergija, vertėtų išsitirti, kad tiksliai žinotumėte, kas dėl jūsų negalavimų kaltas. Tad plačiau apie tyrimus.
Ar neskiepytiems vaikams darželyje ne vieta? Žmogaus teisių ir biomedicinos konvencijoje, kurią Lietuva yra ratifikavusi, aiškiai parašyta, kad bet kokia intervencija į žmogaus kūną negali būti vykdoma be jo sutikimo. Tai ar nėra nuskriausti tie vaikai ir jų tėvai, kurių ketinama neskiepytų nebeįleisti į darželius?
Svarbūs faktai apie placentą. Nėščiosios žino, kad savo pilvelyje kartu su vaisiumi nešioja ir placentą, tačiau dažna daugiau apie ją nesusimąsto. Vis dėlto įdomu su šiuo organu susipažinti nuodugniau, juolab kad kartais dėl jo sunerimsta ir medikai. O kuo jis gali dar būti mums naudingas, kai jau pagimdome?
Aromaterapija mažyliams. Daug puikių patarimų, kokie eteriniai aliejai ar jų hidrolatai gali padėti, kad kūdikis geriau miegotų, kokie – dygstant dantukams, o kas pravers piktam, užsigavusiam, sergančiam…
Vaikas nevalgo. Ką daryti? „Mano vaikas nieko nevalgo!“ – neretai jaudinasi mamytė. Tuo tarpu gydytojai dažniausiai mato, kad vaikas auga puikiai ir yra visiškai sveikas… Tad ar iš tiesų jis nieko nevalgo?
Atmosfera namie: nuo ko ji priklauso? Ne nuo ko kito, tik nuo mūsų pačių. Jeigu mes jausimės gerai, tai ir atmosfera bus gera. Tik iš kur mamai gauti gėrio, kai kūdikis pusę nakties verkšleno, o jam vos įmigus vyras jau keliasi, bambėdamas, kad turi nepailsėjęs eiti į darbą, ir tada dar pamato, kad namie pasibaigusi kava…
Dėmesio, paprašyčiau! „Ar girdi, ką tau sakau?“, „Žiūrėk į mane!“, „Susikaupk!“ – dažnas tėvų nepraleidžia progos riktelėti. Pažįstama situacija, tiesa? Kas tai? Nedėmesingumo epidemija? O gal perdėtas tėvų dėmesingumas mažylio nedėmesingumui?
Nerimautojas… Jūsų mažasis jaudinasi dėl įvykių, kuriuos pamatė per televizorių? Nuo ryto baiminasi, ar suspėsite jį nuvežti į draugo gimtadienį, ar ten bus daug jam nepažįstamų vaikų? Jam galima padėti.
Agresyvus vaikas. Iššūkis tėvams. „Ar mano vaikas pasikeis?“ – tokį klausimą dažnai užduoda mamos, kurioms kelia nerimą jų mažo peštuko elgesys. Na, dažniausiai dėl norimų pokyčių vis dėlto teks pasistengti ne tik vaikui, bet ir tėvams.
Gaudome emocijas objektyvu. Štai liepė mama „nusišypsok“, ir vaikutis lyg kareivėlis stoja į „tinkamą“ pozą ir padaro „teisingą“ veido išraišką. Tik kažkodėl tokia „budinti“ šypsena nesukelia jokių jausmų į ją žiūrint… Fotografės patarimai, ko gi reikia, norint sugauti kadre gyvas, natūralias emocijas.
Muziejus – nebe nuobodi snaudžiančių tetulių vieta. Būna – keliaujant vaikas klest ant laiptų prie įėjimo į kažkelintą muziejų ir pareiškia: „Viskas, man žiauriai neįdomu!“ Iš tiesų verta pamąstyti – gal vaikas pavargo, o gal muziejus reikėjo rinktis tinkamus, atitinkančius vaiko amžių, interesus, pomėgius. Juk rinktis šiais laikais tikrai yra iš ko!
Sveiko gyvenimo būdo liga. Kol nesusiduriama su cukriniu diabetu, iš toli jis tikriausiai atrodo ne taip ir baisiai. Iš arti kiek kitaip… Tačiau kiekvieną ligą galima prisijaukinti. Jolita ir trylikametis Justas šiandien apie tai kalba ramiai, neretai – ir su šypsena. Justas juokauja, kad tai visai „naudinga“ liga, kartais padedanti išsisukti iš tam tikrų situacijų.
Augame! Tai – rubrika, kur labai trumpai, bet ne mažiau įdomiai aptarsime kokiam nors amžiaus tarpsniui būdingus džiaugsmus ar rūpestėlius.
Trumpai drūtai. Paskutiniame puslapyje, kaip visad, linksmai ir su ironija apie tėvystės kasdienybę! Šįkart – apie tai, kodėl mamos dėl šventos ramybės pameluoja tėčiams…
Kaip visada – „Mažylyje“ konkursai ir žaidimai, užduotėlės mažiesiems ir receptai jų mamytėms!
Viršelyje „Shutterstock“ nuotr.