Kaip kuo lengviau pagimdyti

Atsakykite sau mintyse: kokių istorijų apie gimdymą girdėjote daugiau – paguodžiančių ar gąsdinančių? Daugelis moterų vis dar mano, kad gimdyti labai sunku, ir turi daug su tuo susijusių baimių. Ne vienai iškyla daug dvejonių, ar tikrai įmanoma gimdyti lengvai. Pabandysime pakeisti šias nuostatas.

Kad gimdymas būtų lengvas, reikėtų nuosekliai to siekti viso nėštumo metu, ieškoti ramybės ir saugumo, kurie labai daug prisideda prie gimdymo sėkmės. Kaip konkrečiau tai padaryti?

Mylėkite save ir savo vaikelį. Būsimoms mamytėms turėtų padėti išsamesnės žinios apie vaikelio augimą ir pojūčius pilvelyje. Jei mes įsivaizduosime, kad vaikelis tik kažkas, kas formuojasi, nelabai ką jaučia ir supranta, mūsų elgesys bus vienoks. Ir visai kitoks, jei suvoksime, jog jau septintą nėštumo savaitę yra susiformavę visi pagrindiniai kūdikėlio organai ir šis miniatiūrinis žmogutis po truputį pradeda reaguoti į mažiausius aplinkos pasikeitimus visais savo pojūčiais – lytėjimo, skonio, klausos, netgi regos.

Turėdamas glaudų simbiotinį ryšį su mama, mažylis jaučia jos emocijas ir į jas iš karto reaguoja: pradeda aktyviau judėti ar, atvirkščiai, tampa apatiškas. Į mamos išgyvenamą stresą mažylis reaguoja aktyviai keisdamas savo kūno padėtį, o ilgalaikio streso sąlygomis silpniau vystosi. Mažyliai ir patys geba išreikšti įvairias emocijas, išsigąsti, verkti, šypsotis ir bendrauti. Žinodama šiuos ir kitus dalykus, mama visai kitaip priima savo nėštumą, daug jautriau reaguoja į savo būseną ir savijautą, taip padėdama ne tik vaikeliui, bet ir sau.

Labai svarbus moters nusiteikimas. Jei moteris labai bijo gimdymo, turi įvairių neigiamų įsitikinimų (tarkime, apie vaikelio ar savo sveikatą), tikėtina, kad jai bus sunkiau gimdyti. Todėl būtina ieškoti pagalbos kuo anksčiau. Padėti pakeisti nusiteikimą gali paprasčiausi pokalbiai su mama, drauge, giminaite apie tai, kas jaudina (bet neigiamų temų reikėtų vengti). Dauguma besilaukiančių moterų  nori pasidalyti savo patirtimi ir jausmais. Jei tai nepadeda, galbūt verta paieškoti ir specialisto pagalbos.

Pravartu detaliai išstudijuoti gimdymo eigą, kaip viskas vyksta, ką tuo metu jaučia moteris, kaip geriau elgtis skirtingais gimdymo etapais ar susiklosčius tam tikroms situacijomis. Juk aiškus žinojimas, kas laukia, ne toks baisus kaip nežinomybė. Daugiau skaitykite apie nėštumą ir gimdymą – kuo daugiau žinosite, tuo mažiau jaudinsitės. Nueikite į paskaitas, skirtas besilaukiantiems tėveliams.

Kalbėkitės apie nėštumą ir būsimą kūdikį su savo partneriu. Kurkite ateities planus, galvodami apie būsimą tėvystę. Palaikykite vienas kitą. Aptarkite su partneriu jo buvimą šalia jums gimdant. Bet jo dalyvavimas tikrai nėra sėkmingo gimdymo garantija, jį gali pakeisti mama ar kitas artimas žmogus. O gal apskritai moteris nori gimdyti viena.

Būkite pozityviai nusiteikusi visais gyvenimo atžvilgiais. Susitaikykite su žmonėmis, su kuriais nesutariate, atleiskite jiems. Juk kiekvieno vaikelio gimimas – tai naujo gyvenimo pradžia ne tik vaikeliui, atgimsta ir mama. Nesusitaikius su praeitimi, sunku kurti naujus dalykus. Pvz., anksčiau Lietuvoje moteris artėjant gimdymui pereidavo per kaimą, atsiprašydavo kaimynų, jei būdavo susipykusi ir pan. Tikėta, kad tada bus lengviau gimdyti, nes neslėgs jokie neigiami jausmai.

Būkite graži ir pasitempusi, tai didins pasitikėjimą savimi.

Kiek galima daugiau ilsėkitės. Imkitės malonios veiklos kuo dažniau, gal susiraskite naują pomėgį ar puoselėkite senus. Jei nėštumo pabaigoje reikia daugiau pagalbos, būtinai jos prašykite.

Bendraukite su gydytoju, nebijokite jo klausti apie viską, kas jaudina.  Apžiūrėkite gimdyklas ir pan. Likus mėnesiui iki gimdymo susidėkite krepšį su visais reikalingais daiktais ligoninėje, kad šis reikalas nekeltų jums nerimo.

Apgalvokite ar net pasirašykite gimdymo planą: kas bus šalia jūsų (vyras, mama, draugė…); tarsitės su gydytoju iš anksto ar gimdysite bet kurio gydytojo prižiūrima; gimdysite paprašiusi vaistų nuo skausmo ar be jų; yra galimybė po gimdymo gauti vienvietę palatą ar ne; leisite gimdymą stebėti studentams-rezidentams ar ne ir pan. Apmąstykite viską, kas jums svarbu. Kuo daugiau dalykų numatysite, tuo mažesnį stresą jausite.

Nusipirkite kūdikio kraitelį iš anksto (iš kažkur gajus įsitikinimas, kad nieko kūdikiui negalima pirkti iš anksto, realiai nepasitvirtina), sudėkite drabužėlius į spintą, paruoškite lovelę ir pan. Iš anksto pasiskaitykite ir apie kūdikio priežiūrą, ypač pirmųjų dienų, kad dingtų šis papildomas nerimas. Jei turite kitų vaikų, su jais kalbėkitės apie mažylį.

Prasidėjus sąrėmiams nepulkite panikuoti, kad pagimdysite čia pat namie (labai retai taip būna), ramiai stebėkite save ir ruoškitės į ligoninę.

Psichologė Sonata Vizgaudienė, www.tevystespsichologija.lt