Ar gimdymas Lietuvoje kainuoja?

Viena vertus, žurnalistams dera skelbti oficialią versiją, kad gimdymas Lietuvoje visiškai nemokamas. Kita vertus, internete netrūksta šnekų, kokia suma kokiam gydytojui tiktų atsidėkoti už gimdymą. Tad sumanėme pasidomėti, kaip yra iš tiesų...

pinigai-uz-gimdyma

Tartis galima oficialiai

Prieš keletą metų gimdymo namuose imta teikti oficiali paslauga –  individuali gydytojo arba akušerės priežiūros gimdymo metu. Tai yra, galima iš anksto susitarti su gydytoju, kuris jus domina ir dirba jūsų pasirinktoje ligoninėje, kad būtent jis jumis rūpinsis gimdymo metu. Pavyzdžiui, gal pas jums patinkantį ginekologą lankotės poliklinikoje ar privačioje klinikoje nėštumo metu ir žinote, kad jis dirba dar ir ligoninėje. Aišku, pasirinktas gydytojas gali su jūsų prašymu prižiūrėti gimdymą visai nesutikti arba sakyti, kad jus prižiūrės tik tuo atveju, jei turės tam laiko. Individuali gydytojo priežiūra kainuotų 201–400 Eur, akušerės – 100–200 Eur (priklauso nuo ligoninės). Ši suma mokama į ligoninės kasą, o dalis jos vėliau atitenka paslaugą suteikusiam specialistui. Tokia paslauga naudojasi nedaug, vos keli procentai, gimdyvių.

Išgirdusi šią oficialią informaciją apie individualią gimdyvių priežiūrą iš kelių Vilniaus ligoninių atstovų, aš jų tarsi tarp kitko klausiu: „Gal dabar, kai su gydytoju dėl gimdymo galima tartis oficialiai, sumažėjo mėginimų tartis su gydytojais ir atsidėkoti jiems „vokeliais“?“ Uždavusi tokį klausimą, sulaukiu atsakymų piktu tonu: „Nesuprantu, kokias nesąmones jūs čia kalbate“, „Negaliu to komentuoti!“ ir pan. Net vienas draugiškas ginekologas, seniau mielai atsakinėjęs MAŽYLIO skaitytojoms į jas dominančius klausimus, „padėkų vokeliuose“ temą komentuoti atsisakė, nors žadėjau, kad jo pavardės neminėsiu.

Susitarti pavyko lengvai!

Ką gi, su žurnalistais niekas atvirai apie „padėką“ už gimdymą nešnekės. Bet gal šnekėtų su potencialia gimdyve? Ir gal nieko baisaus, jei aš MAŽYLIO skaitytojų labui tokia gimdyve apsimesiu ir šitaip pamėginsiu sužinoti tiesą?

Sukaupusi drąsą skambinu vienam akušeriui ginekologui ir šneku:

– Laba diena, norėjau pamėginti susitarti su jumis dėl gimdymo. Mano viena draugė gimdė jūsų prižiūrima, taip pat internete apie jus skaičiau daug gerų atsiliepimų (Aš nemeluoju, tikrai skaičiau; nemažai mamų rašė, kad šis gydytojas buvo labai malonus, nors su juo dėl nieko nesitarė ir nieko jam nemokėjo.) ir labai norėčiau gimdyti būtent pas jus.

– Taip, gal ir galėtume dėl to sutarti. Kada numatytas gimdymas?

– Oficiali data – lapkričio 2o diena.

– Gerai, tuo metu aš neatostogausiu, tai galima sutarti. Ar viskas gerai, be komplikacijų?

– Taip.

– Ir jums dabar trisdešimt… kelinta nėštumo savaitė?

– Taip, trisdešimt… kažkelinta… (Sutrinku. Jei jūs kada nors apsimetinėsite, kad esate nėščia, tai neužmirškite susiskaičiuoti, kelinta tai turėtų būti nėštumo savaitė.)

– Žodžiu, trisdešimt kelinta savaitė, laiko dar yra. Manau, geriausia padaryti taip. Aš konsultuoju privačioje klinikoje (…), jums reikėtų ten užsirašyti registratūroje ir ateiti pas mane į konsultaciją kitą savaitę ar vėliau, kada jums patogu. Ten aš jus apžiūrėsiu, nes iki gimdymo vis tiek mums reikia susitikti, ir tada jau tiksliau dėl visko sutarsime.

– Labai gerai, o gal iš anksto galėčiau sužinoti, kiek tai kainuotų?.. Na, kad galėtume planuoti šeimos biudžetą, norisi orientuotis…

– Klinikoje konsultacijos, aišku, mokamos, bet nebrangios. Man rodos, 30 keli eurai už konsultaciją, tyrimų nedarysime, jeigu viskas gerai.

– Taip, dėl klinikos viskas aišku, bet noriu sužinoti, kiek kainuotų gimdymas ligoninėje, – na, juk turėsiu jums susimokėti už paslaugas…

– Ką jūs, kas per klausimas… Manau, jei tikrai norite tartis su manimi, reikia susitikti, apsižiūrėti, ir tada jau bus matyti.

– Taip, žinoma, reikia susitikti, būtinai užsirašysiu į jūsų kliniką. Bet ar 200 eurų viskam, kartu su gimdymu ligoninėje, pakaktų? (Na, man labai gėda taip klausti, bet juk aš noriu kažką išsiaiškinti ir parašyti gerą straipsnį.)

– Kaip jau sakiau, reikia klinikoje susitikti, susipažinti, ir dėl visko sutarsim. Nesijaudinkit šitaip, viskas bus gerai, sėkmės…

Štai ir viskas, net nesitikėjau, kad pirmuoju bandymu pavyks preliminariai susitarti su gydytoju dėl gimdymo! Gal tam užtektų 200 eurų, nors šis klausimas dar liko iki galo neaiškus.

Elinga Girdvainytė