Fui, o čia dabar kas?..

O taip, besilaukiančios moterys trykšta žavesiu... kol netyčia nepirsteli lifte ar neužknarkia naktį it rūko sirenos. Draugės apie tai papasakoti galbūt pasigėdijo, o gydytoja nepasivargino, nes rimto rūpesčio sveikatai tai nekelia. Jei nėštukė kažko paklausia, dažnai sulaukia atsako: „O, tai visiškai normalu.“ Tačiau „normaliai“ ji toli gražu nesijaučia...

Negaliu kontroliuoti dujų pasišalinimo!
■ Simptomai. Pilvo pūtimas ir kartais skausmingi spazmai, dažnai kylantis poreikis išleisti dujas.
■ Priežastis. Nėštumo metu žarnos tampa ne tokios tamprios, tarsi glebesnės, žarnų judesiai – vangesni. Taip yra dėl organizme cirkuliuojančio progesterono.
■ Ką daryti. Teoriškai pilvo pūtimą turėtų sumažinti tos pačios priemonės, kaip ir gydant vidurių užkietėjimą – dažniausiai, valgiaraščio pakeitimas. Stenkitės nevalgyti „pagarsėjusių“ dujų kaltininkų: kopūstų, pupelių, kukurūzų, svogūnų, negerkite gazuotų gėrimų.

Kas čia man ką tik ištekėjo?!
■ Simptomai. Lipnios baltos ar gelsvos išskyros iš makšties gali rodytis viso nėštumo metu, o kartu lydėti poreikis dažnai keistis kelnaites arba įklotus. Pasitarkite su gydytoju, jei jos ėmė skleisti kvapą, tapo labai tirštos ar labai vandeningos, gelsvai žalsvos spalvos, taip pat jei ėmė niežėti ir/ar deginti.
■ Priežastis. Padidėjusi hormonų gamyba bei pagreitėjusi makšties kraujotaka.
■ Ką daryti. Tiesiog „apsiginkluoti“ priemonėmis, kurios padėtų patogiai jaustis – kokybiškais įklotais, servetėlėmis. Per dažnai nesiprauskite ir nevartokite vaginalinių dezodorantų – tai gali dirginti.

Nusijuokiu ir… siusteliu
■ Simptomai. Nusijuokiate, nusičiaudite – truputį pasišlapinate.
■ Priežastis. Jums liepta gerti apie 2 litrus per dieną, o jūsų šlapimo pūslę yra užgulusi mažiausiai 5 kg svorio gimda su kūdikiu ir vandenimis. Tad priežastis – ganėtinai akivaizdi.
■ Ką daryti. Stenkitės dažnai šlapintis. Kuo daugiau sulaikysite pūslėje, tuo didesnė tikimybė, kad šlapimas ims tekėti. Turėkite įklotų, gal netgi atsargines kelnaites rankinėje. Galiausiai – išmėginkite išgirtuosius Kėgelio pratimus. Pasišlapinusi „suspauskite“ apatinius dubens raumenis (tarsi norėdama sulaikyti šlapimą), o kai jie ims natūraliai atsileidinėti, suspauskite dar stipriau, kol pajusite tarsi lengvą dilgčiojimą. Tada suskaičiuokite iki 20 ir atleiskite. Pratimus kartokite dažnai, kai tik prisiminsite.

Nosis užkimšta, bet nesergu
■ Simptomai. Toks įspūdis, kad esate amžinai peršalusi, ir tas nosies pūtimas jau tampa skiriamuoju jūsų ženklu. Vis dėlto peršalusi nesate, nes nei skauda gerklę, nei kosite, nei blogai jaučiatės…
■ Priežastis. Padidėjus kraujo gamybai ir hormonų kiekiui, kraujagyslės išsiplečia, organizmo gleivinės išbrinksta, išdžiūsta ir gali netgi kraujuoti.
■ Ką daryti. Naudokite jūros vandenį, gerkite daug skysčių, įsigykite patalpų drėkintuvą. Jei iš nosies ima bėgti kraujas, neatloškite galvos, o laikydama ją tiesiai suspauskite šnerves (kraujavimas praeina maždaug po 5 min.) Galima pašaldyti. Daugumai padeda kvėpavimas garais, netgi paprasčiausias pastovėjimas po dušo srove. Jei užsikimšusi nosis labai trukdo gyventi, miegoti, galima paprašyti gydytojo skirti vaistų. Paguoda ta, kad pagimdžiusi vėl kvėpuosite „kaip žmogus“.

Naktį kriokiu it benzininis pjūklas
■ Simptomai. Pamenate, kaip knarkdavo jūsų senelis? Padauginkite decibelus iš dviejų…
■ Priežastis. Kaltinti reiktų tas pačias pabrinkusias gleivines – užkimšta nosis verčia jus kvėpuoti per burną ir knarkti.
■ Ką daryti. Prieš guldamasi, pasipurkškite jūros vandeniu. Jei reikia, pakartokite ir naktį. Miegokite ant šono ir pamėginkite apsikamšyti pagalvėmis, kad neatsiverstumėte ant nugaros. Galite pamėginti miegoti aukščiau pakėlusi galvą (pasidėjusi antrą pagalvę). Tai padės išvengti ir naktinio rėmens ėdimo.

Prakaituoju upeliais…
■ Simptomai. Šlapi pažastys, šlapias tarpukojis, nugara, pilvas, kaklas ir netgi veidas…
■ Priežastis. Medžiagų apykaita yra labai apkrauta, padidėjusio kraujo kiekio pumpavimas kūnu sušildo odą. Prakaitavimas – organizmo būdas atsivėsinti.
■ Ką daryti. Renkitės sluoksniais, venkite šilumą sulaikančių sintetinių audinių, nepamirškite antiperspirantų. Gerkite daug skysčių – prakaituodama daug jų netenkate.

Seilėjuosi it kūdikis
■ Simptomai. Kai kurioms nėščioms moterims gaminasi seilių perteklius – net iki kelių litrų per dieną!
■ Priežastis. Nežinoma, kodėl padidėja seilių gamyba.
■ Ką daryti. Jei seilių labai daug, jas belieka išspjauti į kokį nors indą. Pamėginkite sumažinti maiste krakmolo, gerkite vandens su išspaustomis citrinos sultimis.

Oda krečia keistus dalykus
■ Simptomai. Veide pasimato tamsių lopinėlių, pilvą perkerta kažkoks rusvas brūkšnys, ant veido, krūtinės ar rankų išryškėja kraujagyslių „voratinklis“.
■ Priežastis. Dėl tamsių dėmių kaltas melatoninas, kurio jūsų kūnas gamina per daug. Dėl „voratinklių“ kalta padidėjusi kraujo gamyba.
■ Ką daryti. Po gimdymo dėmės ir išryškėjusios kraujagyslės turėtų pranykti, bet galbūt ir ne visai. Nuo patamsėjimų šiek tiek apsisaugosite naudodama apsauginius kremus nuo saulės.