Pirmosios mažylio paros  

Visas gimdymo-gimimo laikas yra toks emociškai intensyvus, kad vėliau prasidėjusios įprastos procedūros, tyrimai, gydytojų ir medicinos personalo klausimai gali kaip reikiant sutrikdyti nepasiruošusius.

po gimd

Konsultuoja Vilniaus gimdymo namų Naujagimių skyriaus vedėja  Silva Narbutienė

 

Pirmosios 5 min.

Užgimusį vaikelį priima patikimos akušerės rankos. Gimimo metu vaiko nosis ir burna būna užpildyti vaisiaus vandenimis, kuriuos kartais reikia išsiurbti, kad jis galėtų normaliai kvėpuoti. Akušerė tai daro pasitelkusi guminę kriaušę, ir po poros sekundžių mažylis pradeda kvėpuoti pats. Kartais jis gali pradėti kvėpuoti ir anksčiau, labai retais atvejais – netgi iškart užgimus galvutei, kai kūnas dar yra gimimo kanale. Pirmąją minutę (ir kiek vėliau – penktąją) naujagimį pagal Apgar skalę vertina gimdymą prižiūrėjęs medikas (akušeris ginekologas, neonatologas) – plačiau apie tai kitame puslapyje.

Tuomet vaikelis kruopščiai nušluostomas šiltu vystyklu ir iškart nuogas paguldomas mamai ant apnuogintos krūtinės ir pilvo. Tas laikas – nepaprastai svarbus. Kontaktas oda prie odos turi tęstis ne trumpiau kaip 30 min. Tuo metu kūdikėlis ilsisi, sušyla, jaučiasi saugus, apsisėja mamos mikroflora, dažnas pats susiranda krūtį ir pradeda žįsti. Per pirmąsias mažylio gyvenimo minutes tarp jo ir mamos užsimezga stiprus psichologinis kontaktas, intensyviai stimuliuojama hormono prolaktino, reikalingo sklandžiai žindymo pradžiai, gamyba. Todėl šis laikas skiriamas tik tėvams ir jų vaikeliui, tuo metu naujagimiui neatliekamos jokios procedūros, tik nukerpama  virkštelė.

Ji, kai nustoja pulsuoti, užspaudžiama Kocherio spaustuku. Pirmąkart įkvėpęs naujagimis apsirūpina deguonimi, o per  pulsuojančią virkštelę jis dar kurį laiką gauna deguonį iš motinos ir tai palengvina jo adaptaciją, be to, svarbu pogimdyminės naujagimių mažakraujystės profilaktikai. Virkštelę gali perkirpti ir šalia esantis tėtis (jeigu tik nori). Jeigu mamos Rh faktorius neigiamas arba jos kraujo grupė pirma, iš naujagimio virkštelės kraujo nustatoma ir jo kraujo grupė bei Rh faktorius.

Maždaug po 10–15 min. atsiskiria ir užgimsta placenta, jei reikia, suteikiama reikiama pagalba mamai (pavyzdžiui, siuvami tarpvietės įtrūkimai), bet visą tą laiką vaikelis būna mamai ant krūtinės ir mamos labai dažnai to nė nepajunta arba visai nesureikšmina – juk iš tiesų tomis akimirkomis yra bent vienas daug svarbesnis dalykas…

1–2 valanda

Per pirmąsias dvi valandas (tiesa, dažniausiai naujagimiui palankiose ligoninėse nebūna jokios skubos ir vaikelis bent pusantros valandos ramiai guli mamai ant krūtinės ar pradeda žįsti) vaikelio atvyksta apžiūrėti gydytojas neonatologas. Tiesa, jeigu yra tam tikrų nėštumo ar gimdymo sunkumų ar manoma, kad naujagimiui gali prireikti pagalbos iškart gimus, gydytojas neonatologas būna šalia jam gimstant ir suteikia pagalbą, apžiūri naujagimį ir dalijasi informacija iškart šiam gimus. Neonatologas apžiūri naujagimį: įvertina, ar nėra įgimtų anomalijų, paklauso, kaip plaka širdelė, įvertina mažylio kvėpavimą, aktyvumą, bendrą būklę, surenka išsamią motinos anamnezę, atsako į tėvų užduodamus klausimus, supažindina su  procedūromis ir tyrimais, kurie vėliau bus atlikti naujagimiui.

Paprastai tuo metu tėvai pasako gydytojui savo apsisprendimą dėl skiepų ir kitų reikalingų tyrimų (jei yra ypatingų pageidavimų), tačiau kai kuriems reikia daugiau laiko apsispręsti, pasikalbėti su medicinos personalu, juk ypatingos skubos nėra.

Po to naujagimis pasveriamas, pamatuojamas, apvalomas, dezinfekuojama bambutė, taip pat atliekama hemoraginės ligos (kraujavimo) profilaktika, į raumenis suleidžiant vitamino K.

3–24 valanda

Praėjus dviem valandoms, iš gimdyklos vaikelį su mama pasiima palatos akušerė. Ji perrengia vaikelį, sutikrina dokumentų įrašus ir paaiškina mamai apie tolesnę naujagimio priežiūrą, maitinimą, asmens higieną.

Mamai su naujagimiu persikėlus į pogimdyminę palatą, akušerė keliskart užeina pas juos, parodo, kaip taisyklingai naujagimį pridėti prie krūties, ir gelbsti susidūrus su žindymo sunkumais, padeda pirmąkart apiprausti vaikelį, atsako į mamos klausimus. Kitaip tariant, prisideda, kad susipažinimas su naujagimiu būtų kuo sklandesnis.

Akušerė taip pat bent kartą (priklauso nuo to, kada gimė vaikelis) pasveria mažylį, padeda pasirūpinti naujagimiu: apvalo bambutę ir pamoko mamą tai daryti. Kitos dienos ryte, per vizitaciją, pakartotinai naujagimį apžiūri gydytojas neonatologas, mamą apžiūri gydytojas akušeris ginekologas.

Pirmąją parą po gimimo vaikeliui atliekamas pirmasis skiepas nuo nepatito B (jei tėvai sutinka). Dar ši para reikšminga ir dėl to, kad naujagimis paprastai pirmąkart pasituština. Beje, mekonijumi (tamsiai žalios ar rudos spalvos bekvapėmis, tąsiomis ir lipniomis išmatomis).

 

2–3 para

Naujagimį ryte ir vakare aplanko akušerė (pasveria, nuvalo bambutę), rytinės vizitacijos metu ateina gydytojai akušeris ginekologas ir neonatologas. Taip pat šiuo laikotarpiu visiems naujagimiams atliekamos ne visuomet malonios, bet labai svarbios procedūros:

  1. Praėjus 48 val. po pirmojo maitinimo, imamas kraujas iš mažylio kulniuko, kuris siunčiamas į genetikos laboratoriją ir tiriamas dėl įgimtos hipotirozės ir fenilketonurijos. Ligos labai retos ir labai rimtos, tyrimas – labai svarbus, mat jei atsakymas būtų teigiamas (tokiu atveju medikai jus susirastų ir praneštų, jei niekas neieško – vadinasi, viskas gerai), gydymą labai svarbu pradėti kuo anksčiau, tai labai pagerina prognozes.
  2. Naujagimiai, kurių tėvai sutinka dėl skiepų, skiepijami nuo tuberkuliozės.
  3. Atliekama klausos patikra otoakustiniu metodu bei akių dugno raudonojo reflekso tyrimas oflalmoskopu. Tai naujagimiui visiškai neskausmingos procedūros, suteikiančios galimybę laiku diagnozuoti galimus klausos bei regos sutrikimus ir planuoti gydomą bei reabilitaciją. Neatlikus šių tyrimų ar gavus neigiamą rezultatą, turi būti paaiškinta, kur ir kada tirti naujagimį pakartotinai.
  4. Antrą parą 70–90 proc. naujagimių išryškėja fiziologinė gelta. Ji dažniausiai yra nepavojinga ir praeinanti – tik tada, kai bilirubino kiekis kraujyje viršija saugias ribas, tai tampa pavojinga vaikučiui. Todėl prieš išrašant mamą su naujagimiu iš ligoninės namo, atliekamas bilirubino kiekio matavimas per naujagimio odą, vaikučiui nesukeliant jokio skausmo. Tuomet naudojamas modernus prietaisas: aparatas kelioms sekundėms priglaudžiamas prie kaktos ar krūtinės ir taip įvertinamas bilirubino kiekis naujagimio organizme. Taigi gydytojas neonatologas gali greitai pasakyti sunerimusiems tėvams, ar viskas gerai ir ar užtenka tik stebėti vaikutį, ar reikia jį gydyti (tokiu atveju kūdikis guldomas po specialiomis lempomis, o mama raginama mažiuką žindyti, kad jis greičiau pašalintų bilirubiną su išmatomis).

Jeigu vis dėlto viskas gerai (o taip ir turi būti!), mama su naujagimiu paprastai išrašoma namo – į naują, iššūkių ir išbandymų kupiną laimingą gyvenimą.

Pastaba. Taip, kaip aprašyta straipsnyje, vyksta tik tuomet, jei gimdoma be komplikacijų ir mažylis gimsta sveikas. Be to, vadinamoji pogimdyminė priežiūra ligoninėse gali skirtis (straipsnyje aprašyta Vilniaus gimdymo namų, turinčių Naujagimiams palankios ligoninės statusą).