Kodėl vasarą reikia kepurės?

Tėvai žino, kad mažylius reikia saugoti kepurėlėmis, tačiau mažyliai kartais labai tam prieštarauja. Ir tėvai numoja ranka...

Pasak specialistų, galvas (beje, ne tik vaikų) dengti – būtina.  Fizikai įrodė, kad praleidus pusę valandos saulės spinduliuose mūsų kūnas gauna tokį šilumos kiekį, kad jo užtektų užvirti 3,3 litro vandens. Saulės spindulių spektras yra platus, todėl spinduliai gali įkaitinti ne tik galvos paviršių, bet ir prasiskverbti į giliau esančius galvos audinius. Tiesioginiams saulės spinduliams ilgesnį laiką kaitinant nepridengtą galvytę, karštis ima dirginti galvos smegenų dangalus, galvos smegenyse esančios kraujagyslės ima labiau plėstis, pakyla galvos smegenų temperatūra, todėl sutrinka jų funkcija. Ištikus saulės smūgiui, vaikui pradeda skaudėti galvą, ji svaigsta, gali atsirasti silpnumas, pykinimas, pradeda zvimbti ausyse, mirgėti akyse, mažylis neretai pradeda vemti, gali suglebti ir galiausiai netekti sąmonės.

Kad raudona geriau – tik mitas

Neretai mamos forumuose diskutuoja, kokios spalvos galvos apdangalas geriausias. Bene daugiausiai balsų surenka raudona spalva. Tačiau, pasak specialistų, tai, kad raudonos spalvos kepurės geriausiai nuo saulės saugo galvas, tėra tik mamų forumuose sklandantis mitas. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja baltos ar kitos šviesios pastelinės spalvos kepures. Balta spalva labiausiai atspindi saulės spindulius, o juoda – ne.

Apie kitokią spalvų gamą jokioje mokslinėje literatūroje nėra rašoma. Taigi svarbu ne tiek galvos apdangalo spalva, kiek medžiaga, iš kurios jis yra pagamintas. O raudonos spalvos kepuraitę verta rinktis nebent dėl to, kad mažylis išsiskirtų minioje ir jums būtų lengviau jį „ganyti“.

Ar lemia plaukų spalva?

Kartais tėvai galvoja: mūsų šviesaus gymio vaikučio odą reikia labiau saugoti nuo saulės, nes ji greičiau ir smarkiau įdega, tačiau šviesiaplaukė galvytė nepritraukia tiek šilumos, kiek tamsiaplaukio. Vadinasi, gal nieko tokio, jei jau jis lupa sau kepurę nuo galvos?..

Išties tamsi spalva labiau pritraukia saulės spindulius, ji visiškai neatspindi spindulių, todėl tamsaus gymio žmonės gali greičiau perkaisti. Tačiau, pasak specialistų, vis dėlto skirtumas nėra toks ryšku, ir mažiau saugoti šviesiaplaukį – pavojinga.