Vardų psichologija

Kodėl vieni tėvai savo vaikams renka originalius, o kiti – paprastus vardus? Ar didelė tikimybė, kad vaiko bendraamžiai šaipysis iš jo dėl vardo? Kokiais atvejais vaikas sako, kad jo vardas jam nepatinka?

 

Vardai

 

Tai, ar tėvai vaikui nori originalaus, ar paprasto vardo, dažnai priklauso nuo to, ar patys gimdytojai jaučiasi esą originalios asmenybės, ar jie linkę derintis prie aplinkinių. Tie, kurie nenori būti tokie kaip visi, dažnai išrenka vaikui retą, mažai girdėtą vardą.

Kartais tėvai bijo duoti vaikui originalų vardą, įsivaizduodami, kad iš jo bendraamžiai dėl to šaipysis. Tačiau pravardžiuojami būna ir vaikai  paprasčiausiais vardais. Be to, įdomus, negirdėtas vardas nustebina tik pirmus kartus jį išgirdus. Kai darželio grupėje yra vaikas retu vardu, kiti prie jo skambesio greitai įpranta.

Tad jeigu tėvams tikrai norisi įdomaus, negirdėto vardo, nereikia pernelyg sukti galvos dėl aplinkinių nuomonės. Kad ir kokį vardą išrinktumėte, vieniems jis patiks, o kitiems – ne.

Mama, noriu kito vardo“

Neišeina vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, ar vaikui patiks, ar ne, jeigu jo vardas bus labai populiarus ir darželyje, ir mokykloje. Trejų metų mažylis, susipažinęs su bendravardžiu, paprastai būna nepatenkintas. Tokio amžiaus vaikas tapatinasi su savo vardu, ir jam pikta, kad jo vardą „pasisavino“ kitas. Vyresniame amžiuje bendravardžiai linkę daugiau tarpusavyje bendrauti, nes jie jaučiasi panašūs, ir būna tuo patenkinti.

Dažnas vaikas paūgėjęs ima priekaištauti tėvams, kad buvo pavadintas vienaip, o ne kitaip. Savas vardas jam gali atrodyti pernelyg paplitęs, ar atvirkščiai – pernelyg retas. Tai natūralus raidos etapas. Ūgtelėjusiam vaikui tampa įdomu: „Kas būtų, jei aš būčiau kitoks?“ Kai žmogus užauga, paprastai jo vardas jam patinka, nes yra suvokiamas kaip savastis.

Turi įtakos gyvenimui

Tai, kad vardas turi reikšmės žmogaus gyvenimui, patvirtinta moksliniais tyrimais. Reikšmingas yra pats vardo skambesys – žodžiai, skambantys panašiai kaip jo vardas, žmogui atrodo priimtinesni, artimesni. Pavyzdžiui, vardas Giedrė ragina būti giedra, išlikti geros nuotaikos. Eglė tikriausiai mėgs gamtą, gal ir savo profesiją sies su ja, o Ramūnas stengsis pernelyg neišsišokti.

Netiesioginė vardo reikšmė (t.y., svetimos kalbos žodžiai, iš kurių vardas kilęs) svarbi tik tuomet, jeigu žmogus įsisąmoninęs, ką jo vardas reiškia. Tarkime, jeigu Viktorija žinos, kad jos vardo reikšmė – pergalė, tikėtina, jog tuomet ji bus labiau linkusi siekti pergalių nei tuo atveju, jei būtų pavadinta kitaip.

Jei žmogus savo vardo reikšmės nežino, vargu ar jis gali daryti jam kokią nors įtaką.

Tėvų balsas lemiamas

Kai kuriose šeimose vardai perduodami iš kartos į kartą. Vaikui gali nepatikti, jeigu jis bus nuolat lyginamas su žmogumi, kurio vardą yra gavęs. Kita vertus, tai gali jį paskatinti kažko siekti ir būti tokiu geru gydytoju ar mokytoju, kaip, pavyzdžiui, senelis.

Visuomet naudinga išklausyti artimųjų nuomones ir išgirsti kuo daugiau galimų variantų, kad būtų išrinktas pats geriausias vardas. Bet lemiamą žodį tarti turi tėvai, o ne seneliai ar dar kas.

Konsultavo šeimos psichologė GIEDRĖ GUTAUTĖ-KLIMIENĖ