Kai norisi trumpam pasprukti…

Paatviraukime – ar auginant mažylį tikrai nė karto nesukirbėjo mintis bent trumpam ištrūkti iš namų ten, kur šilta, ošia jūra ir... nereikia niekam keisti sauskelnių? Išdrįsusioms atsakyti „taip“ skubame pasakyti – tikrai nesate nusidėjėlės. Tik svarbu žinoti, kaip ir kada tą daryti.

Tai kada gi bus galima palikti?

Daugeliui mamų anksčiau ar vėliau kyla klausimas: „Tai kada gi pagaliau galima išsiskirti su mažyliu visam savaitgaliui?“ Pasirodo, tokios griežtos amžiaus ribos nubrėžti nepavyks. Nemažai įtakos turi vaikučio temperamentas. Ekstravertui atsiskirti būna lengviau nei intravertui. Anot specialistų, atsiskyrimas savaitgaliui neturėtų įvykti anksčiau nei antraisiais gyvenimo metais. Ir nereikėtų elgtis drastiškai.

Iš pradžių mažylis su būsimu prižiūrėtoju (kurį jau būtų matęs ne kartą ir ne du) turėtų būti paliekamas kelioms valandoms, tada nakčiai, ir galiausiai – savaitgaliui. Atminkite – negalima sprukti su mažyliu neatsisveikinus. Su juo būtina detaliai ir nuosekliai šią situaciją aptarti kaip su suaugusiu žmogumi. Sakykite tiesą: „Štai čia bus tavo lovytė, ir tu čia miegosi. O mes su tėčiu važiuojam prie jūros truputį pailsėti. Iš ten mes tau atvešim dovanėlę. Ir kai tu pabusi ryte, pavalgysi, pažaisi, pamiegosi pietų, mes atvažiuosime.“ Tiesa, metinukas arba dvimetis neįsimins jūsų sakomo teksto, tačiau į galvą įsidės jūsų rimtumą ir užtikrintumą, kad jūs juo pasitikite, o svarbiausia – kad tikrai grįšite.

Savaitė – tai jau rimta

Na, o kai mažylis šauniai praleis savaitgalį be jūsų, bus galima pagalvoti ir apie ilgesnį laikotarpį, pavyzdžiui, savaitę. Tiek tikrai pakaks, kad galėtumėte pasimėgauti atostogomis su vyru dviese. Pasak psichologės, savaitę trunkantys išsiskyrimai yra galimi prasidėjus trejų metų krizei, kai vaikas jau nori būti savarankiškas, moka pasakyti „aš“ ir net parodyti savo ragiukus. Tai reiškia, kad vaikas  jau nėra bejėgis ir jau geba prireikus apginti savo interesus. Tačiau ir tuomet nereikia meluoti, kad jūs labai greitai grįšite. Atvirai pasakykite, kaip yra. Beje, metinukas prisimins tik jūsų balso toną, o trimečio atmintyje liks ir tekstas.

Paskatinamasis žodis

Jeigu svarstote, ar verta bent trumpam iš namų ištrūkti be mažylio, vadinasi, to noro turite. O jeigu norite, vadinasi, verta.

X Verta mamoms. Visos žinome, kad vaikus auginti nelengva ir jie patys kaip žolė neužauga. Todėl labai svarbu bent retkarčiais ištrūkti iš namų, tarsi atsitraukti ir pažiūrėti į viską iš šalies. Ne veltui sakoma, kad iš toliau matyti geriau. Per psichologų konsultacijas moterys pasakoja, kad po tokių išvykų jos yra linksmesnės, labiau atsipalaidavusios, „pasikrovusios“ daug teigiamų emocijų ir dar labiau mylinčios savo mažuosius pipirus. O tai labai svarbu auginant vaikus – net patys mažiausieji puikiai jaučia mamos nuotaikas. Anot psichologų, niekada vaikas nebus laimingas, jeigu nebus laiminga jo mama, net jeigu ši jam paaukos visą savo laiką ir energiją.

X Verta vaikams. Svarbu žinoti ir tai, kad laikinas išsiskyrimas su mama labai svarbus ir mažiesiems. Šiems būtina kartais pakeisti savo auklėtojus, ypač jei mama yra nerimastinga ir šiek tiek pervertina savo galimybes auklėti vaikus. Žinia, seneliai ar tetos į kai kuriuos dalykus žiūri gerokai paprasčiau. Be to, likęs vienas su jais mažylis tampa pats sau autoritetas (nes šalia esant mamai tuo autoritetu būna ji), ir mezga savo santykius su seneliais ar tetomis. Kiekvienas žmogus atneša naujų vėjų. Metinukui jau svarbu pamatyti, kad pasaulis susidaro ne tik iš tėvų. Tuomet vaikas mokosi derintis ir prie kitų žmonių, kai kurie mažieji išmoksta manipuliuoti. Bet tai nėra blogai. Tiesiog į tai reikėtų žiūrėti kaip į naują patirtį.

Konsultavo psichologė Rosita Pipirienė