Temperamentas vedžioja pieštuką

Žvelgdami į mažylio piešinį, dažniausiai vertiname tik jau gautą rezultatą. O juk svarbu viskas – pradedant piešimo priemonės pasirinkimu ir baigiant popieriaus lapo dydžiu. Ir tai lemia ne tik vaiko nuotaika, bet ir jo temperamentas.

Daug metų tyrinėjanti charakterius bei konsultuojanti vaikų piešinių klausimais psichologė Nicole Bédard  išskiria šiuos pagrindinius temperamento tipus: sensatyvus, aktyvus, emocingas ir konkretus. Žinoma, žmonės nebūna tik vienokio ar kitokio temperamento, pavyzdžiui, tik sensatyvūs ar emocingi. Tiesiog jų tam tikri būdo bruožai ar charakterio savybės, priskirti tam tikrai temperamento grupei, yra ryškesni. O juos žinant yra lengviau pažinti ir suprasti savo vaiką, atskirti tikruosius jo poreikius nuo ožiukų.

Sensatyviųjų spalvos – pastelinės

Tokie vaikai yra labai jautrūs, ramūs ir uždari. Tik neapsirikite – tai nereiškia, kad jie yra drovūs, nepasitikintys savimi, nelinkę bendrauti ir neturi draugų. Tiesiog šiems mažiesiems labai patinka pabūti tik jiems vieniems priklausančiame pasaulėlyje. Šie vaikai yra išradingi, bet kartu ir labai racionalūs. Trokšta, kad su jais elgtųsi tarsi su suaugusiaisiais. Kadangi sensatyvūs mažieji yra labai jautrūs, jiems nesunku suprasti ir net perprasti kitus žmones, neretai jų neapgauna nuojauta.

X Ką piešia. Jie nemėgdžioja kitų. Sensatyvių vaikų piešiniuose vaizduojamas toks pasaulis, kokį jie įsivaizduoja, o ne koks yra iš tikrųjų. Viskas paprasta ir tikslu, be jokių pagražinimų ir įmantrybių. Dažniausiai šių vaikų piešiniuose apsigyvena jo aplinkos žmonės, bandantys prabilti apie vaikams svarbias problemas.

X Piešimo priemonės. Norėdami piešti, šie vaikai atidžiai renkasi tiek vietą, tiek pieštukus, tiek popieriaus lapą. Jiems reikalinga tyla, kad niekas jų netrikdytų ir neblaškytų. Sensatyviems mažiesiems svarbu, kad linijos būtų plonos, todėl jie renkasi tik gerai nusmailintus pieštukus. Popieriaus lapas jiems taip pat geriau mažesnis, nes jie niekada nepripiešia jo viso. Kadangi jautrūs vaikai stipriau reaguoja į visus dirgiklius, jų pasirenkamos spalvos gali būti labiau prislopintos, pastelinės. Šie vaikai mėgsta maišyti spalvas ir rasti vis naujų atspalvių.

Aktyvūs vaikai piešia uraganus

Tai aktyvūs, impulsyvūs, ekstravertiškos prigimties, nuolat maištaujantys, prieštaraujantys, gerai save vertinantys ir linkę bendrauti mažieji. Atrodo, kad šie vaikai domisi visomis sritimis, tik deja, dažnai paviršutiniškai. Nepaisant to, jie yra jautrūs, tik tas jautrumas paprastai yra susijęs su išoriniais dalykais, tokiais kaip prestižas ir valdžia.

X Ką piešia. Aktyvių vaikų piešiniuose lenktyniauja automobiliai, lėktuvai ir net raketos. Šiems vaikams patinka dinamiški piešiniai, kuriuose veiksmas vyksta ant popieriaus, o  nuo veiksmo intensyvumo priklauso rezultatas. Todėl nesistebėkite išvydę lietų, vėją ar net uraganą. Būdami labai lakios vaizduotės šie mažieji ir jus įtrauks į savo sukurtą pasaulį.

X Piešimo priemonės. Aktyvūs vaikai noriai išbando visas piešimo priemones, kurių nevengia dar ir paspausti, kad tik piešinys būtų ryškesnis. Mėgstamiausios spalvos yra ryškios, tokios kaip raudona, oranžinė. O popieriaus lapą (kurį, skirtingai nei sensatyvūs vaikai, visą ir užpildo) renkasi didelį.

Racionaliųjų piešiniai – dienoraščiai

Tai iš prigimties smalsūs, viskuo besidomintys, iniciatyvūs, įžvalgaus proto ir kritiški vaikai. Savo elgesiu neretai primena detektyvą arba angelą sargą – jie yra pasiruošę visiems ir visur padėti, neprimesdami savo valios. Šie vaikai stengiasi viską suprasti, todėl jus gali užversti nuolatiniais klausimais „kodėl?“. Nebandykite išsisukti – vis tiek būsite priversti grįžti prie jau užduoto klausimo. Šių vaikų temperamentas – tarsi tarpinis variantas tarp sensatyvaus ir aktyvaus.

Racionalūs mažieji nėra individualistai ir nesistengia valdyti kitų. Tačiau yra reiklūs ne tik sau, bet ir kitiems. Šiems vaikams netgi jausmus padeda suvaldyti protas. Todėl norint juos nuraminti ar paguosti būtina remtis logika ir racionaliais paaiškinimais, visuomet būtina sakyti tiesą. Dažnam šie mažieji atroto  pasipūtę, tačiau juos labiau būtų galima pavadinti išdidžiais. Šiems vaikams piešimas yra labiau darbas nei malonumas, todėl natūralu, kad jie nori, jog jų darbas būtų įvertintas.

X Ką piešia. Racionalių vaikų piešiniai primena vaizdą iš paukščio skrydžio. Šie mažieji dailininkai dažniausia piešia tai, kas vyksta šalia, jų gyvenime, todėl jų piešiniai gali priminti dienoraštį, komiksą, o piešinio tema yra aiški ir gerai išvystyta.

X Piešimo priemonės. Jei šie vaikai susiruošia piešti, žinokite – tai užtruks. Jie turi kruopščiai susidėlioti visas turimas piešimo priemones – juk negali žinoti, kurių gali prireikti. O darbą paprastai pradeda paprastu pieštuku, kad bet kada nepavykusius brūkštelėjimus galėtų ištrinti. Nenustebkite, jei ant stalo surasite ne vieną piešinio eskizą – taip mažieji išbando įvairias piešinio interpretacijas, kad galėtų išsirinkti geriausią variantą, kurį vėliau bando realizuoti. Popieriaus lapo dydį renkasi atsižvelgdami į sumanytą temą – viskas turi tilpti. O spalvas stengiasi naudoti tas, kurias mato aplink save, nes nori spalvinti viską taip, kaip yra iš tikrųjų.

Emocingųjų tema – grožis ir gėris

Iš pirmo žvilgsnio emocingi mažieji gali atrodyti nuolat liūdni. Mat jie išgyvena dėl kiekvienos smulkmenos. Iš tiesų tai pasyvūs, nepasitikintys savimi, labai greitai susigraudinantys ir nuolat siekiantys artimųjų dėmesio svajotojai. Jiems būtina darni bei stabili, bet nebūtinai prabangi aplinka – net nedideli pokyčiai juos priverčia susvyruoti. Savarankiškumo siekimas (būdingas daugeliui vaikų) –  ne jiems. Todėl nereikėtų stebėtis, kad emocingiems vaikams patinka būti laikomiems mažesniais, nei jie yra iš tikrųjų. Šie mažieji niekada labai nenutolsta nuo savo namų ir išsaugo su artimaisiais itin glaudžius ryšius.

X Ką piešia. Emocingų vaikų piešiniuose dominuoja didelės ir apvalios formos, o mėgstamiausios spalvos yra žydra ir rožinė. Dažniausiai šie mažieji piešia savo šeimą ir tik tai, kas yra gera ir gražu.

X Piešimo priemonės. Piešdami šie vaikai nuolat stengiasi prisėsti šalia suaugusiojo, ieškodami jo pritariamojo žvilgsnio ar paskatinamojo žodžio. Rinkdamiesi piešimo priemones jie mielai ima vaškines kreidutes, suteikiančias piešiniui minkštumo.  Popieriaus lapo dydis priklauso nuo pasitikėjimo savimi laipsnio – kuo jis yra menkesnis, tuo popieriaus lapas yra mažesnis. Labiau pasitikintys savimi vaikai drąsiau renkasi  didesnį popieriaus lapą.

Konsultavo psichologė Dovilė Jankauskienė