Kaip padėti vaikams sumerkti akis

Aptarsime keletą dažniausiai pasitaikančių vaikų nemigo priežasčių ir strategijas, kurias galite išmėginti šiąnakt.

Atidėliojimo taktika

Begaliniam lakstymui į tualetą ar kažko pasiimti reikia padaryti galą. Dr. Mindello ir Owenso knygoje „Kaip suvaldyti vaiko miegą“ yra pasiūlytas geras metodas (beje, atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jis tikrai veiksmingas trejų–dešimties metų vaikams). Vaikui per vakarą galima duoti du leidimus išlipti iš lovos. Vieną – nueiti iki tualeto ar atsigerti, antrą – bučkio ar apsikabinimo. Išjungus šviesas, vaikui leidžiama jais pasinaudoti, bet išnaudojus jau niekur eiti iš lovos nebegalima. Girkite, jei jis jais naudojasi, ir be didelių emocijų grąžinkite į lovą, jei leidimai jau išnaudoti. Jei vaikas neišnaudoja savo leidimų, juos galima iškeisti į kokią nors privilegiją rytojaus dieną.

Tamsos ir pabaisų baimės

Dieną žaiskite žaidimus, kurie pripratintų vaikus prie tamsos ir padėtų geriau jaustis, kai šviesos išjungtos. Pavyzdžiui, duokite žibintuvėlį ir užtraukę užuolaidas žaiskite medžioklę. Iš pradžių žaiskite kartu, vėliau paraginkite paieškoti kokio nors jūsų paslėpto žaislo vaiką vieną. Jei jis prašo nakčiai neišjungti šviesos, mėginkite nepasiduoti. Naktinė lempelė – galimas sprendimas, tačiau ryški šviesa gali trukdyti gamintis miegą reguliuojančiam hormonui melatoninui.

Reikia draugijos

Jei jūsų mažylis naktį reikalauja daugiau dėmesio arba jam reikia, kad vienas tėvų tiesiog pasėdėtų šalia, kol jis iškeliaus į sapnų karalystę (o jums tai atima daug laiko ir pamažu ima erzinti), specialistai siūlo būdą, vadinamą išnykimu. Tiesa, iš pradžių tam prireiks daugiau nervų, nes paaiškinę vaikui, kad labai jį mylite, paglostę ir pabučiavę išeinate iš kambario ir nebereaguojate į jokius šauksmus. Jei tai atrodo per žiauru, darykite tai laipsniškai. Iš pradžių sėdite prie vaiko lovelės, paskui ant grindų prie lovelės, tada toliau kambaryje, paskui prie durų, o galiausiai – jau kitoje pusėje pravirų durų.

 Pelėdžiuko migdymas

Jei paguldytas vaikas neužmiega ilgiau nei pusvalandį, minėtos knygos autoriai siūlo elgtis šitaip: trumpam užeinant į kambarį užfiksuoti tikrąjį užmigimo laiką. Taip elgtis dvi savaites. Tuomet kelias kitas naktis migdyti vėliausiu laiku, kai jis užmiega – tarkime, 22 val. Kai mažylis ims užmiginėti iškart paguldytas, tą laiką galite po trupučiuką ankstinti iki pageidaujamo. Teorija tokia: bevertį laiką, kurį mažylis praleidžia vartydamasis ir makaluodamasis, vaikas ima sieti su lova. Kai jis tampa pasirengęs užmigti iškart, vos įsirausęs į patalus, tai padeda vėl pradėti laikyti lovą malonaus saldaus miegučio vieta.

Aktyvus vakaras

Kai kuriems mažyliams apskritai sunku vakare nurimti ir ruoštis miegui. Tokiu atveju pamėginkite infusion of the mundane. Tai reiškia – jokių ekranų dienai baigiantis. Norint užmigti, vaiko kūneliui ir protui reikia būti atsipalaidavusiam, netgi nuobodžiaujančiam. Paskaitykite ar pavartykite knygutę, kurią jis jau yra šiek tiek išaugęs (arba moka mintinai), paraginkite daug kartų suskaičiuoti atbuline tvarka nuo dešimties. Kartojimas ir gerai žinomas tekstas migdo…

Nakties lankytojai

Kai vidury nakties atitipena lankytojas, labai norisi kilstelti antklodę ir priimti pas save į lovą. Tačiau turėkite stiprybės ir parlydėkite mažylį atgal į jo lovą. Jei vaikas atslenka jūsų nepažadinęs ir tik ryte randate jį šalia, specialistai rekomenduoja prie jo kambario durų pririšti varpelį…

Triukšmas?

Dažnai tėvai, ypač gyvenantys mažo ploto būste, mano, kad triukšmingumas trukdo mažyliui užmigti. Tačiau iš tikro triukšmas labiau vargina suaugusiuosius, vaikai į jį reaguoja mažiau. Kaip tik, pasak tyrimų, įrašytas baltasis triukšmas daugeliui vaikų padeda užmigti. Iš tikrųjų gali sutrikdyti miegą, pavyzdžiui, dažnas lūkuriavimas, kol vienas tėvų grįš iš darbo (jei toks darbo laikas), arba noras suspėti atsikelti, kol jis dar neišėjęs.

Režimo pokyčiai

Miegas jautresniems vaikams gali sutrikti, jei migdymo laikas savaitgaliais keičiasi, tarkime, tėvai ilgiau vakaroja pas draugus, keliaujant ir pan. Tas pats gali nutikti, jei mažylis per ilgai laikomas lovytėje rytais. Tarkime, normalus jo miego laikas yra iki 8 val., tačiau tėvai keliasi tik 10 val. Tuomet vaikai gali ir toliau gultis ir keltis laiku, bet naktį nemiegos po porą valandų.