Kai nebelaiko nervai 

Nemažai mamų kartais pagalvoja: „Eina jie visi velniop, aš daugiau taip nebegaliu...“ Bet vaiku reikia rūpintis toliau. Tad gal specialistai patars, ką daryti, kai atrodo, kad nieko padaryti nebeišeina.

 

mamos psicho

Kalčiausias – pervargimas

Konsultuoja šeimos psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė 

Atvejų, kai vaikus auginančios mamos galvoja „Daugiau šitaip nebegaliu“ arba „Viskas užkniso“, pasitaiko tikrai dažnai. Taip būna todėl, kad jos pervargsta. Juk auginant vaiką, kaip ir atliekant kiekvieną darbą, reikalingos pertraukėlės, per kurias atsigavusios vėl galėtume kibti į darbą naujomis jėgomis.

Pervargimas ir dėl jo aplankančios nemalonios būsenos dažniau pasitaiko labai atsakingoms mamoms. Jos kelia sau per didelius reikalavimus – nori visą save atiduoti vaikui, o kartu ir puikiai sutvarkyti namus, pasirūpinti kitais artimaisiais.

Kita dalis moterų pervargsta, nes neturi padėjėjų, tarkim, vyras beveik nepadeda, nes daug dirba, o tėvai gyvena kitame mieste. Net nueiti į parduotuvę tokiai mamai tampa nemenku išbandymu.

Žinoma, dar sunkiau tuomet, kai vaikas irzlus, nerimastingas. O jeigu dar jis blogai miega ir mama nuolat jaučiasi neišsimiegojusi, greitai jos nervų sistema tampa labai labili – ji greitai susinervina dėl bet kokios smulkmenos.

 

Galima pramogauti, galima ir verkti

■ Kai viskas „užknisa“, svarbu pagalvoti apie savo poreikius ir apie tai, ką iš tikrųjų norėtumėte veikti. Jeigu yra galimybių, reikėtų vaiką bent 1–2 val. palikti vyrui, mamai ar auklei ir imtis kažko įdomaus. Būna ir taip, kad vaiką kažkam palikti galimybių yra, tačiau pati mama neleidžia sau jomis pasinaudoti, galvodama „Ne, aš negaliu savo artimųjų taip apsunkinti“, „Jie vaiku nepasirūpins taip gerai, kaip aš“ arba „Negi mokėsiu pinigus auklei, kai galiu vaiką prižiūrėti pati?“. Tačiau kartais tikrai reikia leisti sau pabūti be vaiko, o ir jam bus naudinga, kai grįšite namo pailsėjusi ir kupina šiltų jausmų.

■ Jeigu vaiko su kažkuo palikti galimybių tikrai nėra, vertėtų ir su juo užsiimti tuo, kas jums malonu. Tikrai daug galima nuveikti su mažyliu, bet kai kurios mamos labai susikausto ir tarsi pačios save įkalina namuose. Tad jeigu atrodo, kad viskas blogai, namai suversti ir dar reikia su zyziančiu vaiku ant rankų gaminti vakarienę, galima jos negaminti ir sulaukus vyro eiti visiems kartu į kavinę.

■ Nieko baisaus, jeigu kartais grindys liks neišplautos ar skalbiniai neišlyginti. Bet kas, ką žmogus daro persitempdamas, tarsi lipdamas per save, neigiamai jį veikia.

■ Tuo metu, kai jau visai negerai, verta paskambinti draugei, mamai, vyrui ar kitam artimam žmogui ir pasišnekėti apie tai, kas vyksta. Neretai pakanka to, kad mus išklausytų, ir įtampa atslūgsta. Taip pat padėtų pokalbis vadinamuoju paguodos telefonu.

■ Tikrai nieko blogo, jeigu ieškote bendravimo ir paguodos interneto forumuose. Mamų socialinis gyvenimas dažnai tampa ribotas, neretai jos pasijunta vienišos, o bendravimas pasitelkus internetą, tarsi praplečia susiaurėjusį akiratį.

■ Jeigu būsena tokia, kad norisi verkti – galite ir paverkti. Verksmas tikrai nekenkia – paskui pasijuntame atsipalaidavę ir nurimę.

■ Kada bloga savijauta peržengia ribas ir reikia psichologinės pagalbos, atsakyti sunku. Tiesiog kai jaučiate, kad norisi kažką gyvenime keisti, bet to padaryti pačiai nepavyksta, galima nelaukti ir pasikonsultuoti su specialistu. Jeigu jums nuolat sunku, jaučiate įtampą, bet nieko nesiimate sau padėti, gali išsivystyti depresija, taip pat prasidėti psichosomatiniai sutrikimai, tarkim, pakilti kraujospūdis.

 

Kvėpavimo ir pasivaikščiojimo galia

Pasak jogos ir kalanetikos mokytojos Daivos Povilaitytės, paprastas, bet veiksmingas pratimas susinervinus – susitelkti į savo kvėpimą. Tiesiog atsisėskite, užsimerkite ir pajauskite, kaip kvėpuojate. Stenkitės kvėpuoti kuo giliau ir lėčiau. Susitelkus į kvėpimą, blogos (ir visos kitos) mintys atsitraukia, pulsas sulėtėja, kūnas atsipalaiduoja ir žmogus nurimsta. Lėtai kvėpuojant nė nepavyktų susinervinti.

Kai viskas blogai, galima tiesiog išeiti pasivaikščioti į lauką vienai ar su vaiku. Tai nebus bėgimas nuo problemos – tiesiog grynas oras nuramins ir padės pažvelgti į situaciją iš šono. Atsitraukusi galbūt susigriebsite, kad stresinėje situacijoje elgiatės taip pat, kaip elgdavosi jūsų mama, nors seniau sau ne kartą sakėte, jog taip tikrai nedarysite.

 

Vargus nuplaunantis dušas

Bendruomenės „Sąmoningos mamos“ įkūrėja, aromaterapijos specialistė Giedrė Veličkienė

Nors pati skaitau paskaitas apie kūdikių auginimą, prisipažinsiu, kad dienų, kai atrodo, jog nebesusitvarkau su savo vaiku ir savo gyvenimu, pasitaiko ir man. Štai kas tada padeda:

■ Pirmiausia, kai jaučiuosi blogai, galvoju, kokia to priežastis ir ar nepažeidžiau man svarbaus principo, kuris byloja, kad visų pirma esu žmogus, moteris, tada – žmona ir mama. Žmogus turi patenkinti savo būtiniausius poreikius – pavalgyti, nusiprausti, pamiegoti. Taigi tam, kad galėtume tinkamai rūpintis vaiku, pirmiausia turime pasirūpinti savimi. Vaikas yra šeimos dalis, jis irgi turi taikytis prie tėvų.

■ Pasinėrusios į savigailą tarsi užmirštame, kad sunkumai yra laikini ir kad viskas praeina. Taigi sunkiu metu geriau viską atidėti į šalį ir tiesiog nugyventi tą dieną, o rytoj viskas atrodys geriau.

■ Galite būti tikros – už kiekvienos mamos, kuri atrodo ideali, suderinanti darbą, namų tvarkymą ir rūpinimąsi šeima, slepiasi pagalbininkai: gal vaiką dažnai prižiūri močiutė, gal vyras linkęs tvarkyti namus. Taigi nebijokite prašyti pagalbos. Beje, man labai padėdavo „mainų programa“, kai su drauge pasikeisdamos prižiūrėdavome viena kitos vaiką kartu su savuoju.

■ Sunkią dieną, kai vaikas užmiega, vertėtų nusimaudyti po dušu. Vanduo yra geras laidininkas, nuplaunantis ne tik nešvarumus, bet ir neigiamas emocijas. Į savo naudojamą dušo želę galite įvarvinti citrusinio eterinio aliejaus. Į saują įsipilkite želės (geriau, jeigu ji bekvapė) ir įlašinkite dešimt lašų apelsinų ar greipfrutų eterinio aliejaus. Šie aliejai labai gerai tonizuoja, gerina nuotaiką ir pasaulis nušvinta naujomis spalvomis.

■ Jeigu turite daugiau laiko, tarkim, vakare vaikams sumigus, galite nusimaudyti aromaterapinėje vonioje. Jeigu esate išsibalansavusi, norite pakrikusias emocijas „sustatyti į vietas“, reikia į stiklinę paprasto pieno įlašinti dešimt lašų mandarinų eterinio aliejaus ir viską supilti į vonią. Taip ir odą pamaitinsite, ir harmonizuosite emocijas, pagerės nuotaika, vėl pasijusite tvirtai stovinti ant žemės. O jeigu atrodo, jog galvoje ūžia ir norite atsipalaiduoti, galite vietoje mandarinų naudoti levandų eterinį aliejų.