Ką reikia žinoti renkantis vaikišką avalynę?

Pirmieji vaiko žingsniai visada sukelia džiaugsmą, pasididžiavimą ir užduoda klausimą – kokius batukus pirkti? Visada norisi pačių geriausių, gražiausių, patogiausių, nes jūsų mažylis išties vertas visko, kas geriausia. 

Daugelis pritars, kad vos pagalvojus apie artėjantį pirmųjų kūdikio žingsnių džiaugsmą tėvams iškyla klausimas, kokius batukus savo vaikui nupirkti, kad jie būtų ne tik gražūs, bet ir patogūs, o svarbiausia – skatinantys mažylį daugiau judėti. Šiame straipsnyje pasistengsiu paprastai ir aiškiai pasidalyti savo asmenine patirtimi, ortopedų bei kineziterapijos ekspertų patarimais.

Neretai tėveliai guodžiasi, kad jų mažylis yra pilnapadis ir eidamas šleivoja, nugriūva užkliuvęs už savo kojyčių. Tačiau tai natūralus reiškinys, dėl to tėveliams nereiktų per daug jaudintis. Iki dvejų metų beveik visi vaikai yra pilnapadžiai, nes jų riebalinis sluoksnis didesnis, o iki ketverių kai kurių mažylių keliai „eina“ į vidų. Jeigu vaikui augant tai nepraeina, rekomenduojama kreiptis į specialistus.

Kaip tėtis galiu pasakyti, kad pirmieji vaiko žingsniai visada sukelia džiaugsmą, pasididžiavimą ir užduoda klausimą – kokius batukus pirkti? Visada norisi pačių geriausių, gražiausių, patogiausių, nes jūsų mažylis išties vertas visko, kas geriausia. Patarimas paprastas: geriausi batai – jokių batų. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad nuo 30 iki 70 proc. aktyvaus laiko vaikas gali būti basas – batai jam nereikalingi. Žinoma, namuose tai galima įgyvendinti, tačiau eidami į kiemą batukų daugeliu atvejų neišvengsime.

Atsižvelgdami į mokslininkų ir gydytojų rekomendacijas, vaikiškos avalynės gamintojai sukūrė „basos pėdos“ batukus. Tai tokia avalynė, kuri imituoja ėjimą basomis, t. y vaikiški batai yra lankstūs, minkšti, lengvi, patogūs ir nevaržantys judesių. Batų padas minkštas, dar geriau, jeigu jis amortizuoja – prisitaiko prie vaiko pėdos. Kietumas gali būti tik kulno srityje, o pirštų ir pėdos dalis – minkšta. Batai turi leisti vaikui laisvai pasistiebti, atsitūpti.

Štai keletas „basos pėdos“ avalynės koncepciją atitinkančių batukų gamintojų: „Pablosky StepEasy“ (Ispanija), „Froddo Barefoot“ (Kroatija), „D.D. STEP Barefeet“ (Vengrija).

Neretai keliamas klausimas, ar būtinas supinatorius (batų vidpadžio zonoje, ties pėdos skliautu esantis iškilimas). Specialistai atsako: tai nėra būtina, mažam vaikui supinatoriai visiškai nereikalingi, sulaukus 4–6 metų amžiaus nekenkia, bet turi būti minkšti, o vėliau juos reikėtų rinktis tik su gydytojo rekomendacija.

Taigi, jeigu trumpai – rinkitės savo mažyliams minkštus, lengvus, lanksčius, patogius, amortizuojančius, judesių nevaržančius batukus, kurie geriausiai atitinka „basos pėdos“ kriterijus.

 

Vaikas ūgtelėjo. Kaip pasirinkti didesnių dydžių batukus?

 

Pirmiausia, ko nereikėtų daryti, – pirkti jau dėvėtų batukų. Arba avėti jau išaugusių broliukų ar sesučių batukų. Mat jie gali būti prisitaikę prie anksčiau juos avėjusio vaikučio kojyčių formos, todėl jūsų vaikui gali netikti ir gadinti laikyseną. Pavyzdžiui, esant plokščiapėdystei ar pėdų pavirtimui, batukai nusidėvi pagal šiuos pakitimus. Juos apsiavęs kitas vaikas perima ankstesnio savininko pėdų skliauto palaikymą, nevienodai nudėvėtą kulnų kraštą ir išformuotus padus, o jie gali visiškai neatitikti vaiko pėdų formos. Tokiu atveju batukai gali spausti kojų pirštus, nevienodai apkrauti pėdų skliautą, gali sudaryti papildomą įtampą blauzdų raumenims ir neleisti lengvai lankstytis pėdoms judant. Tai sukeltų daugybę kompensacinių viso kūno prisitaikymų, keistų laikyseną, kelių ir klubų judrumą.

Kitas svarbus aspektas – batukų dydis. Vaikučio pėdutės auga labai greitai, todėl daugelis tėvelių stengiasi nupirkti „truputį“ didesnius batukus „ant išaugimo“. Rekomenduoju to nedaryti, nes tokiuose batukuose kojytės slidinėja, trukdo vaikui patogiai judėti, kliūva nosimis žemės, vaikas griūva. Šaltuoju metų laiku tokiuose batukuose šąla kojytės.

Tai pat blogai per maži batukai – stabdo ir iškreipia pėdų vystymąsi, gali traumuoti pėdas. Todėl, renkantis batukų dydį, svarbios 3 pagrindinės taisyklės:

  • Jeigu nuo kojos nykščio iki batuko priekio lieka apie 1,5 cm – vaiko pėdai bus patogu, o kartu liks ir „rezervo“ jai augti.
  • Įsitikinkite, kad avint batą kojytė nėra suspausta. Paspauskite bato viršų ties kojų pirštais – pirštukai neturėtų liesti bato, kad galėtų laisvai judėti.
  • Įkiškite savo pirštą tarp kojytės ir batuko užkulnio – jis turėtų tilpti. Tuomet išvengsite pūslių ant kulniukų.

Taip pat būtinai atkreipkite dėmesį į vidpadžius – jie turi būti patogūs, „kvėpuojantys“, gerai sugeriantys drėgmę ir neleidžiantys kojytei slidinėti.

 

DUK apie batus

 

Kokios medžiagos yra labiausiai tinkamos vaikiškai avalynei?

Batukų viršus – natūrali oda. Ji patvari, lengvai prižiūrima, „kvėpuoja“, gerai sugeria drėgmę. Kainos atžvilgiu ji nėra pati pigiausia, tačiau yra neabejotinas praktiškumo ir komforto lyderis. Visgi yra ir puikių inovatyvių dirbtinių medžiagų, kurios pasižymi dideliu atsparumu (drėgmei, purvui, nusidėvėjimui) ir leidžia kojai kvėpuoti (pvz., „Reima“ avalynė).

Batukų vidus – iš odos arba tekstilės. Pasirinkta medžiaga turi palaikyti komfortišką temperatūrą viduje, sugerti drėgmę. Labai svarbu, kad nebūtų viduje siūlių, mat jos trins arba spaus pėdas.

Vidpadis – natūralios odos. Jis turi būti minkštas, gerai sugerti drėgmę, amortizuojantis, neslidus.

Padas – guma. Vaikiški batai neturi slidinėti ant lygių paviršių, jų paskirtis – apsaugoti nuo griuvimų ir traumų. Be to, lankstus padas leistų lengviau judėti.

 

Kaip apsaugoti vaikų batukų nosis nuo susidėvėjimo?

Niekaip. Vaikai yra gudrūs, judrūs, išradingi, bebaimiai, todėl mums, tėvams, reikia saugoti vaikus nuo jų pačių. Vis dėlto yra keletas vaikiškos avalynės gamintojų, kurie pagalvojo ir apie tai. „Pablosky“ (Ispanija) batukai turi papildomas priekių apsaugas, kurios apsaugo tiek vaiko pirštukus, tiek batukų nosytes nuo per greito susidėvėjimo. „D.D. Step“ taip pat siūlo ne vieną modelį guminėmis nosimis.

 

Kuo skiriasi laisvalaikio ar sporto bateliai? Ar tinka laisvalaikio bateliai sportuoti, ir atvirkščiai?

Laisvalaikio batukai sportui nėra tinkami. Paprastai sportiniai bateliai (nelygu sporto rūšis) yra minkšti, spyruokliuojantys, lankstūs, nepakeltu kulnu. Tai leidžia sportuojančiojo pėdoms jaustis patogiai, laisvai lankstytis. Laisvalaikio batai dažnai būna kietu ir nelanksčiu padu, turi paaukštintą kulną. Tai įtempia vaiko Achilo sausgysles, neleidžia pėdoms laisvai lankstytis, todėl jie sportuoti netinkami. Sportinė avalynė laisvalaikio kokybei daro mažesnę žalą. Tačiau jeigu galite rinktis, rinkitės batelius pagal paskirtį.

 

www.batukaivaikams.ltMARTIN_PORTADA_02JULIO