Maudynės tvenkinyje

„Gyvenvietės tvenkinys nešvarus. Tai matyti net ir plika akimi, todėl savo vaikams ten maudytis neleidžiu ar bent jau maudynes riboju. Bet mano mama sako, kad ten jokių  cheminių priemaišų nėra, tad nieko blogo nenutiks… Ar tikrai?“

Tikrai gali nutikti. Pasipliuškenus nešvariame tvenkinyje visai nesunku pasigauti kokią bakteriją ar enterovirusą, net užsikrėsti kirminais.

Beje, gali būti, kad maudėsi dešimt vaikų, o susirgo – vienas. Tai labai priklauso nuo imuniteto – vienų jis stipresnis, kitų silpnesnis. Ne visi vaikai ir serga vienodai – vienus tik pykina, kiti vemia, treti viduriuoja, o ketvirtiems enterovirusai gali sukelti… kosulį, karščiavimą, bėrimus. Virusai labiausiai atakuoja tuos organus, kurie yra silpnesni (tarkime, dažniau kvėpavimo takų ligomis sergantis vaikas ims kosėti, o tas, kurio silpnesnis virškinamasis traktas, – viduriuoti).

Ligos eigą lemia ir tai, per kur enterovirusas pateko – per kvėpavimo takus ar virškinamąjį traktą. Ten jis dauginasi ir būtent tuos organus labiausiai pažeidžia.

Ko griebtis suviduriavus?

Visais atvejais svarbu nustatyti viduriavimo priežastį, nes tai lemia gydymą. Jei kaltos bakterijos, reikės antibiotikų. Jei kirminai – vaistų nuo jų.

X Skysčiai. Esant bet kokios kilmės viduriavimui labai svarbu duoti gerti, nes organizmas netenka daug skysčių ir gali prasidėti dehidratacija. Per dieną reikia išgerti iki 2 l skysčių, geriausiai –  specialių rehidruojamųjų tirpalų. Vaikui reikia ne tik vandens, bet ir gliukozės bei druskų (elektrolitų) – kalio, magnio, natrio ir t. t. Jei jis gaus tik gryno vandens, mineralų ims labai trūkti, nes elektrolitai ne tik „išviduriuojami“, bet ir dar labai atskiedžiami vandeniu. Galiausiai gali imti varginti tinimai, širdies veiklos sutrikimai ir kt.

X Vaistai. Viduriavimą stabdančių vaistų neskiriama, nes, pirma, jie pavojingi vaikams, gali visiškai sustabdyti žarnų judesius, antra, viduriavimas nėra blogai, nes esant jam virusas ir pasišalina.

Galima duoti mažajam adsorbentų – vadinamojo angliuko arba smektos, kurie sugeria į save susidariusias toksines medžiagas, virusus, bakterijas ir padeda visa tai pašalinti. Jei pakilo didelis karštis, jį reiktų numušti, nes karščiuojantis vaikas mažiau geria ir jo būklė blogėja.

X Probiotikai. Jei bėda – sutrikusi žarnyno mikroflora (o taip dažniausiai ir būna pasigavus virusų ar bakterijų), probiotikai ją atkuria ir taip sumažina viduriavimo trukmę. Jei mikroflora nėra sutrikusi, probiotikai nepakenks ir jokios kitos ligos nepaslėps. Be to, net jei viduriavimo priežastis buvo ne blogosios bakterijos, po viduriavimo žarnynui vis tiek praverstų pastiprinimas.

X Dieta. Skiriama lengvai virškinamo maisto dieta. Svarbu – neilgam! Ryžiai, bananai ar džiūvėsėliai padeda atkurti virškinimą, bet juose trūksta baltymų ir kitų medžiagų, reikalingų vaikui pasveikti bei sustiprėti. Vis dėlto kelias dienas venkite pieno (dėl jame esančios laktozės), riebaus maisto, picų, taip pat šalto maisto ir gėrimų, nes šaltis suaktyvina žarnų judesius ir viduriavimas padažnėja.