Ar išaugsime augimo skausmus?

Dažnam mažyliui pažįstamas kojų skausmas, kuris neretai „nurašomas“ augimo skausmams. Tik ar visada šie skausmai tokie nekalti? Ir kuo jie skiriasi nuo kitų, apie rimtesnes bėdas įspėjančių skausmų?

Skauda kojas

„Auginu tris sūnus. Pirmajam jokių ypatingų augimo skausmų, mano manymu, nebuvo. Antrajam sūnui kojas dažnai paskaudėdavo, bet piką šie augimo skausmai pasiekė trečioje klasėje. Jam taip skaudėdavo, kad jis netgi negalėdavo nueiti iki tualeto (taip pat ir dieną). Skausmai epizodiškai trukdavo 2–3 dienas. Sulaukus 11 metų šie skausmai dingo visiškai, gal negrįš…

O štai jaunėliui augimo skausmai prasidėjo trejų metų. Jie yra dažni (apie 3–4 kartus per mėnesį) ir stiprūs, dažniausiai būna naktį, tačiau retkarčiais – ir dieną, pavyzdžiui, jam sunku „prasivaikščioti“ po nakties, jis šlubčioja eidamas iki automobilio. Netgi darželio auklėtojos yra įspėtos, kad neišsigąstų, nes pirmąsyk, kai vaikui labai skaudėjo, netgi išsikvietė tėvus. Skausmas praeina po 15–20 min.

Sūnui padeda stiprus, grubus masažas – ūgtelėjęs jis labai tiksliai parodo vietą (tai gali būti kulkšnis, blauzda ir kelis, kaskart – kitoje kojoje, labai aiškiai lokalizuota). Beveik 100 proc. padeda šilta vonia. Jei skausmas užklumpa naktį ir yra itin stiprus, duodame ibuprofeno. Bendrieji kraujo tyrimai sūnui per dvejus metus (nuo trejų iki penkerių metų) daryti kelis kartus, ir visi buvo geri.

Gydytoja teigia, jog tai – augimo skausmai. Aš pati manau, kad ne kas kita. Ar elgiuosi teisingai? Ar yra priežastis labiau susirūpinti, kokius nors tyrimus daryti? Gal yra dar kokių priemonių padėti?“ – rašo trijų vaikų mama Rima.

Konsultuoja gydytojas ortopedas med. dr. Regimantas Jonas Žitkauskas

 Augimo skausmai vargina vaikus tik vakare jau atsigulus į lovą ir nakties pirmoje pusėje. Laišką rašiusios Rimos vaikų istorijoje yra požymių, būdingų augimo skausmams. Tačiau vaikams neturėtų skaudėti nei dieną, nei ryte. Sustiprėjus rytiniams skausmams, jaunėlį būtų tikslinga nuvesti pas pediatrą, kad šis apžiūrėtų gerklę, ausis, atliktų kraujo tyrimus, būtų gerai apsilankyti ir pas stomatologą.

Kokio amžiaus ir ar dažnai vaikus kankina augimo skausmai?

Augimo skausmai dažniausiai kamuoja ikimokyklinukus, t. y. trejų–septynerių metų vaikus, nors gali skaudėti ir vyresniems (tiek berniukams, tiek mergaitėms). Skausmai vargina bangomis: paskauda savaitę ar dvi ir nurimsta keliems mėnesiams, bet gali kartotis ir trumpiau, skaudėti nereguliariai. Skausmai mažylį gali kamuoti kelerius metus, vėliau nurimsta, nors vaikas vis dar auga.

Kodėl vieni vaikai jokių augimo skausmų nė nepažįsta, o kiti dėl jų praverkia vaikystės nakteles? 

Augimo skausmų priežastys nėra aiškios. Egzistuoja įvairiausių teorijų. Pavyzdžiui, manoma, kad galbūt nevienodai auga kaulai ir minkštieji audiniai. Tačiau tai tik teorijos, kurios nėra patvirtintos. Tam neturi įtakos nei vaikų lytis, nei judrumas. Tik buvo pastebėta – jeigu kojas skaudėjo tėvams vaikystėje, dažniau skauda ir jų atžaloms.

Ar augimo skausmai – liga, kurią būtina gydyti?

Mažas žmogutis auga šuoliais, o to šuolio metu pailgėja kaulas savo augimo srityje. Kol vaikas vaikšto, augimo zona spaudžiama ir jis negali pailgėti. O kai mažylis atsigula, kaulas ilgėja ir tempia sausgysles, raumenis, kitus minkštuosius audinius.

Augimo skausmų (kaip ir slogos) gydymas – simptominis. Specifinio gydymo nėra, nes kol kas nėra nustatyta tiksli skausmų priežastis. Be to, jie paprastai nebūna labai ilgalaikiai. Jei mažylis naktį šoka iš miego, šaukdamas, kad skauda kojytes, pamasažuokite jas. Kartais užtenka jas tiesiog švelniai paglostyti. Jei kojytes skauda nebe pirmą naktį, vakare prieš miegą pasiūlykite vaikui pagulėti šiltoje vonioje arba bent pašildyti kojytes. Tiek masažas, tiek šiluma atpalaiduoja minkštuosius audinius, ir kojytė gali pailgėti. Jeigu skausmai nesiliauja, duokite skausmą malšinančių vaistų.

Mamos forumuose rašo, kad padeda žuvų taukai, kalcio preparatų vartojimas ir kojų prieš miegą trynimas bičių pikiu, užpiltu degtine. Ar tai tiesa?

Apie žuvų taukų naudą žinome visi. Tačiau augimo skausmams jie jokios įtakos nedaro – nei jų sumažina, nei sustiprina. Kaip ir kalcio preparatai. Pats savaime bičių pikis taip pat kojų niekaip neveikia. Padeda būtent spiritinis tirpalas (tai šildo), ir ypač pats trynimas (kaip ir masažas).

Ar augimo skausmai tiesiogiai susiję su staigiu vaiko tįstelėjimu?

Augimo skausmų pavadinimas yra sąlyginis, ir su staigiu tįstelėjimu nėra tiesiogiai susiję. Tačiau pamatavus mažylį neretai galima pastebėti, kad vaikas per vieną skausmo kamuojamą savaitę vieną kitą centimetrą paaugo. Paprastai skausmai baigiasi, kai nurimsta augimo šuolis.

Kokias ligas dar galima įtarti, esant kojų skausmams?

Skausmo be priežasties nebūna. Tačiau kojų skausmus sukelia ne tik augimas. Tai gali būti ir neramių kojų sindromas (lėtinė jutiminė-motorinė liga, pasireiškianti intensyviu, nenugalimu noru judinti kojas ir nemaloniais ar skausmingais jų pojūčiais esant ramios būsenos). Dažnai tas noras judinti kojas pasireiškia miegant, tik miegant paprastai nebūna nemalonių pojūčių.

Labai stiprus skausmas gali būti vienas infekcijos požymių (kaulų osteomielito ar streptokokinės anginos), jį taip pat gali sukelti lūžęs ar skilęs kaulas (nors trauma ir būtų palyginti nedidelė bei sunkiai įtariama), besivystantis auglys, leukemija, jaunatvinis reumatoidinis artritas ar kitos sąnarių ligos. Vaikams kojas gali skaudėti ir susirgus blauzdikaulio šiurkštumos ar kulnakaulio osteochondroze.

Su kuo galima supainioti?

Kartais augimo skausmai painiojami su kitais skausmais. Kuo šie skausmai skiriasi? Kaip atskirti, kurie skausmai yra būtent augimo?

Augimo skausmai. Jie prasideda tik naktį, tiksliau – pirmoje nakties pusėje, arba vakare, bet atsigulus į lovą, o ryte atrodo, tarsi naktį nieko ir nebuvo.

Paprastai skausmų plotas būna gana didelis – skauda kelius, blauzdas. Augimo skausmai trunka nuo 10 min. iki 2 val., o skausmas yra neaštrus, maudžiantis ir nesutelktas vienoje vietoje. Skausmai gali pasikartoti po kelių dienų, savaičių, mėnesių.

Ūmus sąnario uždegimas. Skausmas dažniausiai prasideda ryte. Paprastai tai būna dėl patirtos traumos, todėl ne tik kankina skausmas, bet ir būna patinę. Ištinęs ir paraudęs sąnarys neretai įspėja apie infekciją. Gali varginti gerklės ar ausų uždegimas, patinti kiti sąnariai. Pūlingajam uždegimui būdinga dar ir tai, kad mažylis karščiuoja.

Kojų raumenų traukuliai (mėšlungis). Jie dažniausiai ištinka ryte arba aktyviai judant. Sutraukus mėšlungiui matyti, kad raumuo yra kietas ir sutrauktas, o mėšlungio spazmas trunka neilgai – apie minutę, yra labai stiprus ir jaučiamas vienoje vietoje.

Plokščiapadystės sukeliami skausmai. Jie prasideda ilgiau vaikštant. Skauda pėdas, ir skausmas kyla iki kelių.

  Osteochondrozės sukeliami skausmai. Tuomet skauda konkrečią kojos vietą. Jeigu tai blauzdikaulio šiurkštumos osteochondrozė, skaudės blauzdikaulį žemiau girnelės, jei kulno, skaudės kulną, ypač vaikštant basomis.

Kraujo ligų sukelti galūnių auglių skausmai. Ligai būdinga tai, kad skauda pastoviai, nepaisant fizinio krūvio.

Ar kojų skausmai dažnesni intensyviau sportuojantiems vaikams? Ar gali jiems įtaką daryti netinkama avalynė (pavyzdžiui, truputį ankšta arba per didelė)?

Judėjimas tikrai nepaskatina rastis augimo skausmus. Juk kojas skaudėti pradeda ne po fizinio krūvio, o miegant. Nepatogi avalynė apie save taip pat duoda žinoti iš karto, vos ją paavėjus, o ne naktį, kai vaikas miega.

Ar augimo skausmai gali būti susiję su oro pokyčiais, pavyzdžiui, orui atšalus?

Orų kaitos įtaka augimo skausmams nebuvo pastebėta. Gal tik vasarą dėl karščių augimo skausmai nėra tokie ryškūs, kaip šaltuoju metų laiku. Mat karštis, kaip jau minėjome, atpalaiduoja minkštuosius audinius.

Kaip nustatoma, kad tai augimo skausmai, o ne rimtesnės bėdos? Kokie tyrimai skiriami, norint atmesti kitas bėdas?

Diagnozuoti augimo skausmų neįmanoma. Visų pirma reikia atmesti visas kitas galimas kaulų, sąnarių ir raumenų ligas, o tik tada galima teigti, kad tai augimo skausmai. Todėl būtina ne tik išsiaiškinti skausmų pobūdį bei laiką, bet ir atlikti tyrimus. Yra buvę atvejų, kai atliktas kraujo tyrimas iš karto parodydavo uždegimą. Esant augimo skausmams tyrimai būna geri ir rodo, kad mažylis yra visiškai sveikas. Todėl nereikėtų kojų skausmų patiems „nurašyti“ augimui – patartina kreiptis į medikus, kad šie iš esamų požymių ir tyrimų rezultatų patvirtintų diagnozę.

Ką patartų homeopatas

Konsultuoja gydytojas homeopatas Simonas Stankūnas, www.vegatestas.lt

Augimo skausmai – tai tik simptomas, organizmo reakcija. Homeopatai mokomi matyti plačiau: suprasti visumą, priežastinius ryšius, klausti kodėl. Tad homeopatas visada atsižvelgs į kiekvieno vaiko ypatumus, jo patarimai bus individualūs. Sudėtingesnių ligų atveju būtina profesionali konsultacija. Na, o jeigu tai tiesiog augimo skausmai, greičiausiai užteks savigydos. Vertėtų tiesiog pasidomėti ir pasirinkti vieną iš kelių homeopatinių preparatų, gaminamų homeopatinėse vaistinėse. Siūlyčiau juos rinktis žemesnės potencijos, pavyzdžiui, 6C, sučiulpiant po 3 žirniukus du kartus per dieną.

Kai skausmai, susiję su augimu, turbūt pagrindinis preparatas būtų Calcarea phosphorica 6C. Šiuo atveju tiks ir dr. Šiuslerio druska Calcium phosphoricum. Tiesa, ji yra brangesnė, tačiau jos galima įsigyti kone kiekvienoje vaistinėje.

Jei kankina antkaulio jautrumas, skausmai apie blauzdikaulį, tinka Manganum 6C.

Jei tai labiau kaulo skausmas, pojūtis, lyg šis būtų lūžęs, galima vartoti Eupatorium perfoliatum 6C.

Kai kamuoja spazminis skausmas, o pagerėja nuo šilumos, tinka Magnesia phosphorica 6C.

Kai padidėjęs nervingumas ir hiperjautrumas, duokite vaikui Kali phosphoricum 6CX,  Natrum phosphoricum 6C.

Kai skausmai susiję su augimu, tačiau kur kas labiau gerai jaustis trukdo sąnariai ir palengvėja nuo šalčio aplikacijų, tinka Guaiacum 6C.