Privalomas ugdymas – nuo šešerių

Nuo šių metų rugsėjo priešmokyklinis ugdymas bus privalomas. Tai iš esmės reiškia, kad ugdymas Lietuvoje taps privalomas ne nuo septynerių, kaip buvo iki šiol, o nuo šešerių. Ką turėtų žinoti būsimųjų priešmokyklinukų tėveliai?

priesmokyklinis

 

Konsultuoja Švietimo ir mokslo ministerijos vyr. specialistė LAIMUTĖ JANKAUSKIENĖ:

Šiuo metu priešmokyklinio ugdymo grupes lanko net apie 95 proc. šešiamečių. Iš nelankančių vaikučių didesnę pusę sudaro tie, kuriems darželis toli (tai ypač aktualu kaimo vietovėse) ir tie, kurių šeimos nusiteikusios kuo ilgiau ugdyti vaikus namuose.

Vieta turės atsirasti

Savivaldybės pačios turi spręsti, kur rasti patalpas priešmokyklinio ugdymo grupėms, jei jų kol kas nėra. Neretai grupės įrengiamos mokyklose, tačiau vietovėse, kuriose vietų darželiuose pakanka, priešmokyklinukų į mokyklas iškeldinti neketinama. Laikoma, kad mokykloje veikianti priešmokyklinė grupė nėra blogai, jei tik ji pritaikyta šešiamečių ugdymui.

Minimali šio ugdymo trukmė yra 4 val. per dieną, bet dažniausiai priešmokyklinės grupės dirba 10 val. per dieną. Vadovaujantis higienos normomis, jeigu vaikas ugdymo įstaigoje būna ilgiau nei 4 val. per dieną, turi būti sudarytos sąlygos jo poilsiui. Ar tas poilsis reikš pietų miegą, ar tiesiog ramią vaikų veiklą, tėvai turėtų tartis su įstaigos atstovais.

Lankomumas ir bendradarbiavimas

Ar priešmokyklinės grupės lankomumas bus toks griežtas, kaip mokyklos, ar laisvesnis, kaip darželio, apibrėš regiono ar įstaigos vidaus susitarimai. Visgi vaikams reikėtų įprasti, kad užsiėmimus reikia lankyti atsakingai, – juk į mokyklą teks keliauti kasdien.

Kas aktualu lankantiesiems privačius darželius? Šie pagal savo statusą būna teikiantys vaikų priežiūros arba ugdymo paslaugas. Jeigu priešmokyklinio ugdymo programa darželyje nėra vykdoma, tai būtų laikoma, kad vaikui šis ugdymas nesuteiktas.

Gerai, kad pagaliau ryžomės

Nauja tvarka džiaugiasi dauguma pradinių klasių mokytojų. Jiems dabar tenka susidurti su į mokyklą ateinančiais pirmokais, kurie nėra vartę knygučių, o jų smulkioji motorika neišvystyta. Juk Lietuvoje kas penktas vaikas nuo gimimo iki penkerių gyvena skurdo sąlygomis. Be to, yra tėvų, kurie labai daug dirba ir mažai užsiima su vaikais. Tokiems vaikams priešmokyklinis ugdymas tikrai bus naudingas.

Pasitaiko tėvelių, kurie norėtų vaikus namie auginti ir saugoti jų vaikystę kuo ilgiau. Bet juk vaikus gyvenimui rengti turime nuo gimimo. Kai kurie tėvai sako, kad ir namie gali vaiką parengti mokyklai. Tačiau dabar mažai šeimų, kuriose auga 4–5 ar dar daugiau vaikų, o juk vaikui, kad ir rūpestingų suaugusiųjų ugdomam, reikia pabūti kartu su bendraamžiais. Lietuvoje vaikai ir taip pradeda lankyti mokyklą vėlai – Europos Sąjungoje yra tik kelios šalys, kuriose mokytis pradeda septynmečiai. Daugelyje šalių privalomas ir priešmokyklinis ugdymas. Štai Latvijoje jis trunka dvejus metus. Vengrai nuo kitų metų įteisina privalomą vaikų ugdymą nuo trejų metų. Taigi gerai, kad ir mes pagaliau ryžomės privalomo ugdymo pradžią paankstinti ir sudaryti galimybes visiems vaikams pasirengti sėkmingai mokslų mokykloje pradžiai.