Kramtomoji guma: kramtyti ar ne?

Gal dabar mums kramtomoji guma atrodo kažkoks įtartinas sintetinis darinys, bet atsiminkime, kiek džiaugsmo vaikystėje suteikdavo „Donaldo“ popierėlis ir galimybė pūsti burbulus... Ar verta tokį džiaugsmą atimti iš savo vaikų?

kramtoma guma

 

Kramtomos gumos privalumai

X Pagalba dantims. Reklamoje yra tiesos: kramtomoji guma valo burnos ertmę, gaivina kvapą, skatina seilių išsiskyrimą, masažuoja dantenas. Veikiant kramtomajai gumai, išsiskiria maždaug tris kartus daugiau seilių nei ramybės būsenoje, o seilės padeda apsivalyti burnos ertmei ir nuo dantų pasišalinti maisto likučiams. Tai ir trukdo vystytis ėduoniui. Antai jeigu pasmaguriaujame pyragėliu ar saldžiu gėrimu, burnoje lieka daug lipnių apnašų, tinkamų įvairiausiems mikrobams daugintis. Kietas maistas (kaip kad obuolys) mechaniškai nuvalytų nuo dantų tas apnašas. Jeigu obuolio vaikas nenori, padės ir guma. Žinoma, daug geriau su ėduonimi kovoja ne gumos kramtymas, o dantukų valymas. Kai kurių rūšių guma išties pastebimai atgaivina burnos kvapą (bet kažin ar tai labai aktualu vaikui).

X Žandikaulių ir dantenų stiprinimas. Kai kurie stomatologai pataria vaikams duoti kramtomosios gumos, kad burnos ertmėje vyktų darbas. Kadangi šiuolaikiniai vaikai daugiausia valgo minkštą maistą, jų dantenos ir žandikaulių sąnariai negauna reikiamo krūvio. Gumos kramtymas – savotiška mankšta žandikauliui, be to, kadangi kramtomosios gumos sudėtis tolygi, už kramtymą atsakingiems raumenims tenka vienodas krūvis. Žinoma, tam būtų geriau kramtyti tvirtus vaisius ir daržoves, pavyzdžiui, morką, obuolį, kopūstą ir kt. Gumos atliekamą dantenų masažą galima laikyti parodontozės profilaktika, bet vis dėlto efektas – minimalus.

X Pagalba kasai. Kramtomoji guma naudinga sergantiesiems kasos ligomis (pvz., cistine fibroze). Ji skatina kasos fermentų išsiskyrimą.

X Lūpų kramtymo prevencija. Kai kurie žmonės turi nemalonų įprotį kramtyti ar laižyti lūpas, kai nerimauja. Būna, kad šaltuoju metų laiku dėl to tai mėgstančių daryti vaikų lūpos atrodo lyg nubrozdintos. Nuo šio nenaudingo ir lūpų suskirdimą spartinančio įpročio padėtų atprasti gumos kramtymas.

X Ausų uždegimo profilaktika ir gydymas. Manoma, kad sloguojančiam vaikui gumos kramtymas gali padėti išvengti ausų uždegimo. Kramtant gumą atsidaro tarp vidinės ausies ir burnos ertmės esantis Eustachijaus vamzdis. Šitaip ausis išvėdinama ir joje negali įsikurti uždegimą sukeliančios bakterijos. O kai kuriems vaikams jau ir sergant ausų uždegimu gumos kramtymas palengvina būklę. Taip pat guma gali pagelbėti, kai ausytės užgultos.

 

Kramtomosios gumos trūkumai

X Galima žala dantukams. Dėl nuolatinio kramtymo gali padidėti kramtomųjų raumenų tonusas, dėl kurio vaikas per miegus gali griežti dantimis. Su dažnu gumos kramtymu kai kuriais atvejais galima sieti ir pernelyg greitą dantų nusidėvėjimą. Jeigu vaiko dantukuose yra netvirtai besilaikančių plombų, kramtomoji guma gali jas „išlupti“. Dar ji netinka vaikams, kurie nešioja dantų plokšteles ar kabes, taip pat tuomet, kai yra pažeista burnos gleivinė.

X Rūgštingumo padidėjimas. Kramtant gumą išsiskiria seilės, o jos skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą. Taigi gumą kramtyti galima tik sveikiems vaikams – sergantiesiems virškinamojo trakto ligomis ji nerekomenduojama. Taip pat negerai, jeigu gumą vaikas krims tuščiu skrandžiu. Skrandžio sulčių išsiskyrimas gali skrandį dirginti, o vyresniame amžiuje tai gali paskatinti gastrito ar skrandžio opos vystymąsi.

X Pilvo pūtimas. Jeigu kramtydamas gumą vaikas prisiris oro, vėliau jam gali pūsti pilvuką.

X Priklausomybės vystymasis. Jeigu guma kramtoma nuolat, vystosi savotiška priklausomybė, kai vaikui sunku be jos ištverti.

X Kalba. Pastebima, kad dažnai gumą kramtantys vaikai kartais įpranta neaiškiai kalbėti.

X Virusų platinimas. Būna, kad mažesni vaikai išsitraukia gumą iš burnos, palaiko ją rankose ir vėl dedasi į burną, o kartais netgi ta pačia guma pavaišina draugą. Taip jie gali užsikrėsti peršalimo ligomis.

X Dėmesio blaškymas. Kramtymas neretai blaško dėmesį. Jeigu vaikas mokosi, kramtydamas gumą, daugiau kraujo tenka ne smegenims, o veido ir žandikaulio raumenims, ir tai gali trukdyti įsisavinti naujas žinias.

 

Kramtymas pagal taisykles

Taigi gumos kramtymas turi ir privalumų, ir trūkumų. Jis bus pakankamai geras dalykas, jeigu guma nepiktnaudžiausite ir duosite ją vaikui, laikydamiesi rekomendacijų:

1.Gumos mažyliui galima duoti nuo tada, kai jis supranta, kad ją pakramčius reikia išmesti. Tai paprastai įvyksta apie trečiuosius gyvenimo metus.

2. Vaikui duodami kramtomąją gumą, priminkite jam, kad netrukus turės ją išspjauti.

3. Gumą reikia kramtyti po valgio, jokiu būdu ne tada, kai skrandis tuščias.

4. Pakaks gumą kramtyti 15–20 min. Pernelyg ilgas skrandžio sulčių išsiskyrimas skrandžiui nebūtų naudingas.

5. Maksimalus leistinas kiekis vaikui – 3 ar 4 gabalėliai becukrės kramtomosios gumos per dieną.

6. Verčiau pirkti žinomo gamintojo produktą.

7. Jeigu kramtydamas vaikas daug šneka, padidėja tikimybė gumą praryti.

8. Viešose vietose gumą žiaumojantis vaikas neatrodo gražiai – gal pavyktų šį malonumą pasilikti būnant namie?

9. Tai, kad vaikas po valgio kramtys gumą, jokiu būdu neatleidžia jo nuo dantukų valymosi.

Konsultavo gydytoja dietologė Žana Antonova