Vaikų pėdos nuolat auga ir vystosi, todėl renkant mažyliui tinkamiausius batukus svarbu įvertinti daugelį veiksnių: jie turi būti ne tik patogūs, bet ir lengvi, lankstūs, leidžiantys odai kvėpuoti. Nepamirškime, kad pėdų deformavimąsi lemia ne tik paveldimumas, bendras griaučių raiščių laisvumas, antsvoris ir judėjimo stoka, bet ir netinkamai parinkta avalynė.
5 kriterijai, svarbūs renkantis batukus
1. Audinys. Renkant avalynę vaikams labai svarbu, iš ko batukai pagaminti. Idealiu atveju jie turėtų būti natūralios, orui praleidžiančios medžiagos, kad pėda neprakaituotų, mažylis jaustųsi patogiai.
2. Padas. Batukų padas turėtų būti lengvas, minkštas ir lankstus, pasižymintis amortizuojančiomis ypatybėmis ir neribojantis judesių. Jei batai bus kieti ir nelankstūs, jie gali pakenkti besivystančioms pėdoms.
3. Noselė. Priekinė batų dalis – noselė – turėtų būti plati, kad mažylio pirštai nebūtų suspausti, vaikas galėtų patogiai juos judinti, lankstyti.
4. Kulnas. Ši bato dalis turėtų būti tvirta, kad stabilizuotų čiurną, neleistų jai krypti ir saugotų nuo galimų patempimų.
5. Vidinis įdėklas. Jis gali būti minkštas, su nedideliu (vos kelių milimetrų) iškilimu ties išilginiu pėdos skliautu, tačiau jokiu būdu šioje vietoje negali būti kieto kauburėlio. Kai pėdos skliautas pasyviai paremtas, nedirba raumenukai.
Kaip patikrinti, ar batai tinkamo dydžio? Matuojant batukus patiems mažiausiesiems, kartais keblu nustatyti, ar batai – tinkamo dydžio, mat apsiavę batukus mažyliai gali sulenkti kojų pirštukus. Vyresnieji gali skųstis, kad batai spaudžia ir yra per maži, nors iš tiesų, pavyzdžiui, jaučia veržimą šonuose dėl pernelyg stipriai užsegtų lipukų, ir pan. Paraginkite vaiką tvirtai pastatyti koją ant žemės ir įkiškite pirštą tarp mažylio pėdos ir bato kulno. Jūsų pirštas turėtų patogiai tilpti. Jei pirštą įkišate tik vos ne vos, ieškokite didesnio dydžio batų – šiuos jūsų vaikas tuojau pat išaugs. Jei pirštui lieka daug erdvės – batai per dideli, su jais mažyliui bus sunku vaikščioti.
Pėdučių mankšta – puiki pramoga!
Kad taisyklingai vystytųsi ne tik vaiko pėdutės, tačiau ir visa raumenų sistema, labai svarbu judėti. Lengviausia tai daryti vaikščiojant, žaidžiant aktyvius žaidimus lauke. Taip pat galite išmėginti ir kitus mankštos pratimus, paversdami juos smagiu žaidimu!