Įvairios darželinukų bėdos

Ypač daug klausimų apie darželio tvarką kyla, kai vaikas tik pradėjęs jį lankyti, bet kai kurios problemos neduoda ramybės ir patyrusių darželinukų tėvams... Štai kokių klausimų apie darželius uždavėte „Mažylio“ feisbuko paskyroje.

Gana rimtos problemos

Konsultuoja lopšelio-darželio „Delfinukas“ mokytoja metodininkė GINTARĖ PEČIULIENĖ

Ar galima būti su sauskelnėmis?

Vaikui 2,5 m., netrukus pradės lankyti darželį, prie puoduko pratinasi sunkiai ir savo reikalus dažniausiai daro į sauskelnes. Ar auklėtojos turėtų jam keisti sauskelnes, ar jos turi teisę mums moralizuoti, kad sūnus dar neina ant puoduko? (Roko mama)

Matome, kad vaikas darželyje adaptuojasi lengviau, jei iš anksto yra tėvų tam paruošiamas, savarankiškesnas: pats jau valgo, atpažįsta savo rūbelius, daiktus, geba išsakyti savo norus ir prašosi ant puoduko.

Jei vaikas kai ko dar nesugeba, ne bėda, į pagalbą ateis auklėtojos. Jos patars ir padės jums atpratinti vaikelį nuo pampersų. Yra įvairių būdų tai padaryti, juos turite su auklėtoja aptarti ir išrinkti jums ir jūsų vaikui priimtiniausią. Šiuo klausimu būtina kalbėtis, abi pusės turi suprasti ir gerbti viena kitą. Kol vaikas ant puoduko eiti dar nemokės, auklėtojos geranoriškai kelis kartus per dieną pakeis jam sauskelnes (tik neužmirškite spintelėje palikti jų atsargų).

Nesiseka pavalgyti…

Vaikas darželyje mažai valgo – tik kelis kąsnius, ir viskas. O netrukus jis jau nori valgyti… Ar tokiu atveju auklėtoja gali jam pasiūlyti kažkokių užkandžių, ar jis turi kentėti iki kito maitinimo? Ir ar auklėtojos stengiasi tokius vaikus įkalbinėti valgyti, o gal geriau jiems nedaryti spaudimo, nes jie dar labiau atsikalbinės? (Iveta)

Iš  klausimo peršasi išvada, kad jūsų vaikelis namie pripratintas užkandžiauti, nesilaikoma dienos ritmo. Darželyje yra pastovus ritmas, prie kurio vaikai greitai pripranta. Auklėtojos ragina vaikus ragauti jiems naujo maisto. Palaipsniui vaikai įpranta ir mielai suvalgo košę, kurios pirma taip nemėgo.

Darželiai ir mokyklos jau ne vienus metus gauna paramą vaisiais ar pieno produktais, kurie duodami vaikams tarp valgių. Nuo 2017 m. spalio 1 d. programa „Vaisiai mokykloms“ bus sujungta su kita ne mažiau naudinga programa „Pienas vaikams“. Manau, to turėtų visiškai užtekti, kad vaikelis nebūtų alkanas. Be to, tėvai iš sodo, daržo gali atnešti obuolių, morkų, kuriuos auklėtoja supjaustys ir pavaišins vaikus.

Ar galima neštis žaislų?

Kaip yra su žaislų nešimusi į darželį? Aš dukrytei leisdavau neštis vieną mylimuką, bet pastebėjau, kad kiti vaikai spintelėse turi visą žaislų arsenalą… (Rasa)

 Dėl žaislų nešimosi į darželį dažnai tarp tėvų iškyla nesutarimų – vieni būna už, kiti – prieš. Tai turite aptarti per tėvų susirinkimą ir laikytis vieningo susitarimo, nors įkalbinti vaiką visai neimti žaislų ar pasirinkti vieną iš dviejų numylėtinių tikrai gali būti nelengva. Tokiu atveju jums gali padėti auklėtoja, primindama grupės taisykles.

Mūsų grupėje yra skrynia, į kurią vaikai deda žaislus, kurių atsinešė per daug. Mes susitarėme neštis tik vieną mylimuką ir knygelę. Pastebėjau, kad vaikams daug svarbesnis žaislų nešimas, pasigyrimas prieš draugus, nei žaidimas su jais. Todėl vaikai gan greitai sutinka atsisveikinti su atsineštais žaisliukais ir juos iki vakaro padėti į skrynią. Po kiek laiko daug vaikų nustoja neštis žaislus, nes nebeįdomu juos laikyti skrynioje.

 Nei piešia, nei šoka… 

Vaikas darželyje nenori įsitraukti į bendras veiklas; kai kiti eina piešti ar lipdyti, jis atsisako to imtis ir nesileidžia perkalbamas. Kaip tokiu atveju turėtų reaguoti auklėtojos ir kodėl? (Iveta)

Jei vaikas atsisako įsitraukti į bendras veiklas, nereikėtų jo versti to daryti. Tai jo pasirinkimas. Tik jis neturėtų veiklos metu trukdyti, išdykauti. Reiktų išsiaiškinti, kodėl jis to nenori piešti ar klijuoti. Galima būtų pasiūlyti kitą veiklą, kol jo draugai tuo užsiims. Jei vaikas atsisako bet kokios veiklos, auklėtoja gali pasiūlyti jam stebėti, kaip vaikai dirba, kuo užsiima. Auklėtoja gali sugalvoti jam užduočių, pvz.: pakeisti indeliuose vandenį, jei kiti piešia, supjaustyti plastiliną mažesniais gabaliukais, išdalinti jį vaikams ir t.t.

Po kurio kurio laiko, apsipratę darželyje, tokie vaikai į bendras veiklas įsitraukia, tačiau kartais adaptacija užtrunka ilgai, net pusę metų.

Dar rimtesnės problemos…

Konsultuoja Vilniaus savivaldybės Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja KRISTINA CIBULSKYTĖ

Ar priversite miegoti?

Skaičiau, kad pietų miegas darželiuose nėra privalomas, tiesiog dieną vaikams pagal higienos normas priklauso pailsėti. Mano vaikas dieną miegoti nenori, o ir aš nenoriu, kad jis miegotų, nes kai užmiega dieną, vakare niekaip neužmiega iki 24 val. Ar turiu teisę prašyti, kad jo darželyje nemigdytų? (Asta)

Vaiko poilsis darželyje turi būti organizuojamas atsižvelgiant į jo poreikius. Jeigu vaikas nenori miegoti, jo versti miegoti negalima. Auklėtoja turi  būti kūrybiška ir organizuoti vaikų poilsį taip, kad  vieni vaikai galėtų miegoti, o kiti – ne. Tikrai drąsiai galite prašyti auklėtojos, kad vietoje pietų miego jūsų vaikui būtų pasiūlyta kita poilsio alternatyva, tai yra, kažkokia rami veikla.

Ar rinkliavos uždraustos?

Mūsų daržely vis rinkdavo pinigus koridoriaus remontui, naujoms spintelėms, tualetiniam popieriui ir pan. Skaičiau, kad rinkliavos valstybiniuose darželiuose Vilniuje dabar uždraustos. Ar tikrai? Ir ką reikėtų sakyti, jei mūsų vis tiek paprašytų pinigų kokiems nors plovikliams? (Ieva)

Savivaldybė darželių reikmėms šįmet skyrė net 4,4 mln. didesnį finansavimą nei pernai, todėl finansų užteks ir bet kokios rinkliavos yra uždraustos. Jei taip vis dėl to vyktų, informuokite savivaldybės Ikimokyklinio ugdymo skyrių. Tėvai tik savo iniciatyva gali teikti paramą darželiams, tarkim, susitarę auklėtojai nupirkti Kalėdų dovaną. Bet ir tokiu atveju jūs neprivalote duoti pinigų tai dovanai, jei nepritariate jos pirkimui.

 Ar praradome kompensaciją?

Vaiką pernai buvome užrašę į penkis darželius, gavome tą, kurį buvome pažymėję penktu numeriu, bet jo atsisakėme, nes susimąstėme, kad bus per toli vežioti. Šiemet realiai įvertinę savo jėgas jį rašėme į du darželius, ir vietos jis negavo. Vaiką prižiūri močiutė. Ar teisingai suprantu, kad dabar 100 Eur kompensacijos negausime, o jei pernai nebūtume neapdairiai vaiko užrašę į tuos penkis darželius, ją dabar gautume? (Laura)

 Pagal naujai patvirtintą nuo šių metų rugsėjo įsigaliojusią 100 eurų kompensacijos auklėms ar vaikus namie ugdantiems tėvams tvarką, tam, kad gautumėte paramą, jūsų vaikas turi laukti eilėje metus ar ilgiau. Tokia tvarka patvirtinta, nes norime būti tikri, kad kompensacija pasinaudos tik tie, kuriems nebuvo pasiūlyta vieta į sostinės darželius. Kitu atveju rizikuotumėme, kad tėvai išregistruos vaikus iš darželių vien dėl šios paramos gavimo. Kviečiame peržiūrėti laisvas vietas darželiuose, kurių šiuo metu siūlome daugiau kaip 1000 – galbūt atsiras jums tinkamas variantas. Laisvos vietos skelbiamos čia: http://www.vilnius.lt/darzeliai/info/laisva.php

Kaip darželį pakeisti?

Ar galima pasikeisti darželį ir kaip tą padaryti? Gavome darželį, kurį buvome pažymėję trečiu numeriu, jau apsižiūrėjome, kad iki jo nukeliauti mums sudėtinga, labai norėtųsi pereiti į vieną iš dviejų arčiau esančių darželių. (Vika)

Jeigu jūsų norimoje įstaigoje yra laisvų vietų ir nėra laukiančiųjų eilėje vaikų – vaikai gali būti  perkeliami. Tokiu atveju tereikia elektroninėje sistemoje užpildyti prašymą dėl darželio pakeitimo. Jei laisvų vietų nėra, galite darželį pasikeisti, savo iniciatyva susitarę su tos pačios amžiaus grupės vaikų tėvais, kurie norėtų su jumis keistis vietomis. Tokiu atveju jums reikės pateikti prašymą Savivaldybės administracijos Interesantų aptarnavimo skyriuje.

Ar gausime vietą?

Vaikas gimė šią vasarą, į darželį jį norėčiau leisti 2-3 metų, tai yra, 2019 ar 2020 m. Gyvename Pilaitės rajone, kur vaikų darželių trūksta. Tačiau teko skaityti Vilniaus mero pasisakymą, kad po kelių metų vietų trūkumo ikimokyklinio ugdymo įstaigose problema bus išspręsta. Ar galiu tikėtis, kad mano vaikui didesnių problemų dėl vietos darželyje nebus? (Solveiga)

 Šiuo metu Pilaitėje formuojame net du sklypus, kuriuose kitąmet prasidės naujų savivaldybės darželių statyba – gyvenamųjų namų kvartale, ribojamame Pajautos / Karaliaučiaus gatvių ir gyvenamųjų namų kvartale, ribojamame I.Kanto / Karaliaučiaus / Tolminkiemio gatvių. Taip bus sukurta apie 500 naujų vietų Pilaitėje gyvenantiems vaikams.

Per dvejus metus Vilniuje sukūrėme iš viso papildomai 2 500 vietų savivaldybės darželiuose ir 2 000 vietų privačiuose, todėl problemą sprendžiame tikrai sklandžiai ir neabejojame, kad netrukus jos visai neliks. Darželių prieinamumas savivaldybei yra vienas didžiausių prioritetų.

Kaip bendrauti su kitokiais?

Kaip paaiškinti vaikui apie specialių poreikių vaiką jo darželio grupėje, ypač jei tas vaikas agresyvus arba tavo vaikas kopijuoja jo elgesį, kuris būdingas tik specialių poreikių vaikui? (Silvija)

 Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ vadovė AUŠRA STANČIKIENĖ 

Iki 7 metų amžiaus vaikai nepastebi skirtumų tarp negalią turinčių ir jos neturinčių vaikų, tad mes, suaugusieji, neturėtume vaikams formuoti stereotipų, kokių turime patys. Kaip kad pasakojame, kad vieni žmonės yra šviesiaplaukiai, kiti – tamsiaplaukiai, vieni medžiai yra lapuočiai, kiti – spygliuočiai, taip ir aiškiname, kad vieni vaikai elgiasi vienaip, kiti – kitaip. Nėra ko akcentuoti medicininio negalios pavadinimo, jis vaikams visiškai nerūpi. Ir jūs patys, bendraudami su kitokio vaiko tėvais, turėtumėte su jais kalbėtis kaip su bet kurio kito vaiko tėvais, o ne kažkaip išskirtinai.

Agresija raidos ar elgesio sutrikimą turintiems vaikams pasireiškia retai, ir taip nutinka tik tuomet, kai pedagogai nežinodami, kaip elgtis su tokiais vaikais, elgiasi netinkamai. Labai raginame pedagogus tobulintis ir lankyti specialius kvalifikacijos kėlimo kursus, kuriuose aiškinama, kaip dirbti su negalią turinčiais vaikais. Beje, autizmo sutrikimą turintys vaikai labai jautrūs, tad jeigu jie jaučia, kad suaugusieji į juos žiūri kreivai, tarsi per padidinamąjį stiklą, jie gali darytis nerimastingi. Na, o jeigu toks vaikas tikrai skriaudžia jūsiškį, apie tai reikia kalbėtis su auklėtoja, kaip ir bet kurio kito vaiko atveju.

Tėvai, kurių vaikai turi specialiųjų poreikių, leisdami vaiką į ugdymo įstaigą turėtų pedagogams papasakoti apie jo elgesio ypatumus, apie tai, ką jis mėgsta ir ko nemėgsta, bet kai kurie tėvai nedrįsta apie tai kalbėti, o gal patys dar nėra susitaikę su savo situacija.

Jei jūsų vaikas kopijuoja kito vaiko elgesį, reikėtų kalbėti apie tai, kad toks elgesys netinkamas, kaip ir nosies krapštymas ar liežuvio rodymas. Jeigu jūsų vaikas, tarkim, seilėsis ir sakys: „Bet ir Jonukas šitaip seilėjasi“, tiesiog sakykite, kad Jonukas elgiasi netinkamai.