7 blogi kosuliai

Sunku patikėti, kiek šeima gali išgerti puodelių arbatos ir sunaudoti servetėlių per kosulių sezoną. Dažniausiai tai ir padeda išgyventi. Bet ne visada – kartais kosulys būna tik blogas, o kartais – dar blogesnis, ir gydyti jį reikia rimčiau.

1.Lojamas kosulys

Vaikas nuėjo miegoti užsikimšusia nosimi ir kelias valandas neprabudo. Staiga iš kito kambario išgirstate kažką panašaus į ruonio kiauksėjimą. Pribėgę prie lovytės randate orą gaudantį vaiką.

Greičiausiai tai krupas arba laringitas – virusinė infekcija, sukelianti gerklų ir trachėjos uždegimą. Dažniausiai siautėjanti tarp spalio ir kovo bei kamuojanti mažesnius vaikus – nuo 6 mėn. iki 3 m. Lojamas kosulys dieną apslopsta, bet su dviguba jėga grįžta naktį. Kartais įkvepiant girdėti švilpimas. Kai kuriems vaikams kiekvienas peršalimas baigiasi laringitu.

Kaip padėti. Jei vaikas prabunda „lodamas“, patartina jį aprengti ir išeiti į lauką – vėsus gaivus  oras dažnai padeda atpalaiduoti kvėpavimo takus (labai tinka įstiklintas balkonas ar tiesiog gerai išvėdintas kambarys). Kitas, dažniau girdėtas, būdas – atsukti karštą vandenį ir pasėdėti su mažyliu garų kupinoje vonioje (grečiau jų susidarys dušo kabinoje), nes ir šiltas oras bei drėgmė padeda kvėpuoti. Jei turite inhaliatorių – tai geriausia priemonė, nes vėsus smulkus garas padeda labiausiai. Dieną, kai priepuoliai apmąžta, naudokite kambario drėkintuvą, duokite daug gerti.

Jei vaikui smarkiai trūksta oro, švilpimas stiprėja ar nepraeina 5 min., nelaukite, kas bus, ir skambinkite greitajai pagalbai ar vykite į ligoninę. Nors dažniausiai laringitas praeina pats, pasitarkite su gydytoju, ar vaikui nereikalingos steroidų dozės.

2.Šlapias kosulys

Taip vadinamas toks kosulys, kai atkosima nemažai gleivių. Paprastai vaikas taip pat smarkiai sloguoja, jam gali skaudėti gerklę, ašaroti akys. Šlapias kosulys dažniausiai yra paprasto peršalimo požymis, ir trunka jis savaitę ar dvi, o sunkiausias ir užkrečiamiausias būna pirmosiomis dienomis. Vaikai vidutiniškai per sezoną gali sirgti 6–10 kartų.

Kaip padėti. Kadangi dažniausiai peršalimą sukelia virusai, antibiotikai nepadės. Jų prireiks nebent tuomet, kai liga komplikuosis į bakterinę infekciją. Iki tol vaikui reikia padėti atsikosėti – tai padaryti padeda skysčiai ar gleives skystinantys vaistai. Būtina gerai išpūsti nosį, o dar nemokantiems pūsti – ištraukti gleives specialiais siurbtukais. Kartais mažam vaikui galima padėti atsikosėti, paspaudus šaukštuku liežuvio šaknį. Kvėpuoti ir lengviau gyventi tuo metu padeda šalto oro drėkintuvai, eteriniai aliejai, medus.

3.Sausas kalamas kosulys

Tai labai erzinantis, miegoti (visai šeimai) nė kiek neduodantis kosulys, tratantis tarsi šautuvo serijomis. Ir atrodo, kad kiekviena serija prastesnė už prieš tai buvusią…

Kaip padėti. Sausą, visiškai neproduktyvų (kai nieko neiškosima) kosulį reikėtų slopinti specialiais vaistais. Jie veikia ne kėpavimo takus, o smegenyse esantį kosulio centrą ir jį nuramina. Kosulį slopinančius vaistus reikia gerti trumpai, vos kelias dienas, ir kai tik „serijos“ nurimsta, – nutraukti. Gali būti, kad po dienos pertraukos kosulį jau reikės imti skatinti ir taip išvaryti gleives lauk.

Taip pat gali būti, kad chronišką (bet ne tokį stiprų) kosulį sukelia astma. Peršalus ar įkvėpus alergenų prasideda bronchų spazmai, kvėpavimo takai susispaudžia ir susiaurėja, o tai trukdo laisvai praeiti orui, todėl dažniausiai astma sergantys vaikai švokščia, dūsta. Bet ne visi – daugeliui vienintelis simptomas ir būna tas kapotas kosulys. Tąsios gleivės, išsiskiriančios bronchuose ar plaučiuose, kutena, todėl vaikas kosi ir kosi. Jei vaikas mažas ar lieknas, matyti, kaip kvėpuojant įdumba krūtinė: mažyliui trūksta oro, todėl jam įtraukti naudojami papildomi raumenys.

Šios rūšies astma gali metų metus likti nenustatyta, nes vaikas gali būti per mažas, kad normaliai atliktų kvėpavimo tyrimus (tai pavyksta nuo 5–6 m.). Todėl, susidūrus su pasikartojančiu sunkiu kosuliu, gydytojams dažnai belieka kliautis ligos istorija bei patirtimi, o kartais tiesiog paskirti specifinį gydymą – būklei pagerėjus, tai patvirtina diagnozę.

4.Skurdus kosulys

Pirmą sykį gyvenime vaikas atrodo pernelyg pavargęs žaisti? Karščiavimą lydi raumenų skausmai ir silpnas, šiurkštus kosulys? Greičiausiai tai gripas, kurį sukelia virusai. Gripo inkubacinis periodas vaikams gana ilgas, tad tikriausiai jis jau gyvena kelias dienas užsikrėtęs (ir jau būna pasidalijęs virusais su darželio draugais bei šeima…).

Kaip padėti. Duokite daug gerti. Nuo skausmų ir temperatūros tiks ibuprofenas ar acetaminofenas. Kitąmet pasirūpinkite paskiepyti nuo gripo.

5.Švokščiamas kosulys

Mažylis kelias dienas buvo peršalęs, ir štai kosėdamas ėmė švokščioti ir švilpčioti, o kvėpavimas pagreitėjo, tapo negilus, trūkčiojantis. Tai gali reikšti, kad jam prasidėjo bronchiolitas. Tuomet dėl uždegimo smarkiai susiaurėja smulkausi kvėpavimo takai – bronchiolės, jose kaupiasi tirštas sekretas ir dėl to oras negali normaliai cirkuliuoti plaučiais. Vaikui pasidaro sunku kvėpuoti, jis ima švokšti. Bronchiolitas dažniausiai puola kūdikius.

Kaip padėti. Visada, jei vaikui sunku kvėpuoti ar gerti, reikia pasirodyti gydytojui. Daugumai vaikų vaistų (antibiotikų, steroidų ar bronchodilatorių) neprireikia, pakanka tiesiog ilsėtis, gerti daug skysčių bei išlaukti, kol liga pasitrauks pati. Sunkesniais atvejais mažieji guldomi į ligoninę. Ten gauna deguonies ir skysčių, taip pat medikamentų.

6.Beveik nepertraukiamas kosulys

Maždaug po savaitę trukusių peršalimo simptomų – slogos, čiaudėjimo – prasideda labai sunkus, nekontroliuojamas kosulys, kurį pertraukia tik įkvėpti skirtos pauzės. O tarp tų pauzių suskaičiuojate ir kokį 20 sukosėjimų… Įkvėpdamas vaikas tarsi suūbauja. Be to, gali užsikosėti net iki vėmimo.

Tai gali būti labai užkrečiama bakterinė kvėpavimo takų ir plaučių liga – kokliušas, kuris susiaurina, o kartais ir blokuoja kvėpavimo takus. Beje, skiepytas vaikas taip pat gali sirgti, tik lengviau, nors pats kosulys vis tiek trunka net kelis mėnesius… Svarbu žinoti, kad ir lengva forma sergant platinama infekcija, kuri labai pavojinga kūdikiams, todėl būtinai izoliuokite ligonį.

Kaip padėti. Vaikui skubiai reikės antibiotikų – jie efektyviausiai veikia pirmas septynias dienas (vėliau, kosuliui įsibėgėjus, jie neveiks, nebent prisidės antrinė infekcija). Jų gali būti skiriama ir šeimos nariams, siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui. Net antibiotikams įveikus bakteriją, kosulys dar gali kamuoti kelis mėnesius ir sugrįžti iš naujo peršalus.

7.Bjaurus stiprus kosulys

Maždaug po savaitės peršalimo kosulys blogėja: kosima tarsi iš gelmių gelmės ir labai daug atkosima (kartais sakoma „gabalais“), kvėpuojama irgi dažniau nei įprastai. Toks gali būti plaučių uždegimo kosulys (nors ne visais atvejais, kartais esant plaučių uždegimui kosima labai mažai). Plaučius okupavus virusams ar bakterijoms, juose atsiranda skysčio, kurį vaikas ir stengiasi iškosėti.

Kaip padėti. Plaučių uždegimą gydytojas diagnozuoja išklausęs krūtinę, be to, ligonį gali nusiųsti pasidaryti rentgenogramą. Jei ligą sukėlė bakterijos, skiriami antibiotikai. Jei užpuolė virusas, reikia išlaukti, kol su juo susidoros organizmas.

Konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė