Ar probiotikai padės?

Neseniai gydytoja pasiūlė pavartoti probiotikų dukrai, kuri dažnai serga ausų uždegimu. O draugės sūnui – nes jį kamuoja atopinis dermatitas. Kaip šios ligos gali būti susijusios su žarnynu ir gerosiomis bakterijomis?

Nors mokslininkai vis dar tiria žmogaus mikrobiomą ir vis atranda naujų dalykų, jau dabar žinoma, kad kai organizme vyrauja gerosios bakterijos, jos sukuria barjerą, kuris nepraleidžia blogųjų mikroorganizmų, neleidžia jiems įsitvirtinti žarnyne ir gleivinėse. Taigi probiotikai ne tik padeda išvengti patogeninių bakterijų, parazitų, grybelių užnešamų ligų, bet ir juos kontroliuodami padeda imuninei sistemai, nes neatitraukia jos nuo pagrindinio darbo – kovos su virusais.

Todėl – taip, maistas, kuriame yra daug gyvųjų bakterijų, arba papildai su probiotikais padeda apsisaugoti nuo plataus spektro, regis, nesusijusių sutrikimų.

X Jie gelbsti tikrai ne vien nuo viduriavimo, kūdikių dieglių, skaudamo pilvuko, jo pūtimo ir kitų virškinamojo trakto bėdų.

X Probiotikų vartojimas gali sumažinti dažnai sergančių vaikų sinusitų, ausų ir viršutinių kvėpavimo takų uždegimų skaičių. Yra ne tik geriamųjų žarnynui skirtų preparatų, bet ir nosies purškalo pavidalu, kurie teigiamai veikia nosiaryklės mikroflorą, taip padėdami kovoti su patogenais.

X Jei vaikui burnytėje yra pienligė, gerosios bakterijos organizme konkuruos su grybeliais ir taip padės gydyti disbiozę.

X Remiantis tyrimais, papildai su probiotikais gali padėti ir esant alerginės kilmės egzemai. Štai suomių tyrimo, publikuoto prestižiniame „Lancet“ žurnale, išvadose teigiama, kad kūdikiai, kurių šeimos nariai sirgo egzema, gavę probiotikų dar negimę (nėštumo metu vartojo mamos) ir paskui iki 6 mėn. amžiaus, perpus rečiau susirgdavo šia liga nei tie, kurie gavo placebo.

X Gerosios bakterijos ne tik apsaugo nuo patogenų, bet ir aktyviai dalyvauja kai kurių vitaminų ir kitų aktyviųjų medžiagų sintezėje. Nuo jų priklauso, kaip bus apdorojamos ir pasisavinamos maisto medžiagos iš žarnyno, o tai, žinoma, lemia vaiko augimą ir jo psichomotorinį vystymasį. Manoma, kad net serotonino (vadinamojo laimės hormono) sintezė didžiąja dalimi nulemta žarnyno mikrofloros.

X Remiantis naujausiomis teorijomis, disbiozė gali paskatinti ir nutukimą, ir autizmo spektro sutrikimus. Netgi visokie kompiuteriniai žaidimai, kurie apkrauna smegenis ir sukelia organizme įtampą, taip pat keičia žarnyno mikroflorą.