Vaiko kalba: ką turi žinoti kiekviena šeima

Štai keletas tėvams aktualių faktų apie vaikų kalbą:

 

X Dažnai tėveliai, norėdami pagelbėti savo mažyliui mokytis kalbos, padaro „meškos paslaugą“. Jie neranda laiko atsakyti į vaiko klausimus, o kuomet tas laikas atsiranda – jau būna sugadintas tarpusavio ryšys. Taip vaikas praranda norą bendrauti.

X Šiuolaikinės kartos vaikų artikuliacinis aparatas yra neišlavėjęs. Vaikai negeba tinkamai išsižioti, ir mokslininkai mano, kad tai gali būti tyrelių poveikis vaikui.

X Trečiaisiais-penktaisiais metais prasideda „kodėlčiuko amžius“, todėl tėveliai turi rasti laiko atsakyti į klausimus „kodėl“. Konferencijoje parekomenduosime, kaip tinkamai atsakyti į klausimus, naudojant ne vien daiktų, bet ir požymių, savybių ar detalių pavadinimus.

X Ką daryti, kai vaikas kalba sava kalba? Nereikia nuolatos jo taisyti, reikia išklausyti vaiką ir jo kalbą gerbti.

Dažniausios klaidas, kurias padaro tėveliai:

X Jie per daug reikalauja, neatsižvelgdami į vaiko raidą, pvz., dviejų metukų vaiką ragina kalbėti tokiais sakinukais, kaip ketverių metukų.

X Patys negebėdami taisyklingai kalbėti jie negali išmokyti taisyklingai kalbėti vaiko. Ypatingai tai aktualu daugiakalbėms šeimoms. Pvz., sakoma: „užsidėk batus“, bet juk dedamės kepures, o batus – aunamės. Panašūs posakiai ir suformuoja netaisyklingus kalbinius įgūdžius, kuriuos vėliau labai sunku ištaisyti.

X Tėvai džiaugiasi vaiko šveplavimu ir jį palaiko: „mazuti mano“, „utiiutiu“, o vaikas priima tokius žodelius kaip kalbos normą.

X Konferencijoje tėveliai sužinos, kaip galima padėti savo vaikui, jeigu buvo padaryta tokių ir panašių klaidų, jeigu kyla su kalba susijusių problemų. Su tais, kurie pageidaus, aptarsime konkrečius jų vaikų atvejus.

Konferencijos metu atsakysime į klausimą, kodėl ypatingai svarbu lavinti vaikų smulkiąją motoriką, kad lavėtų ir kalbiniai įgūdžiai. Bus pateikti praktiniai patarimai, kaip ir ką taisyklingai galima atlikti namuose ugdant savo mažuosius.

Taip pat konferencijoje daug kalbėsime apie oratorystę ir gebėjimą laisvai reikšti savo mintis ateityje. Gerai ir taisyklingai suformuoti kalbiniai įgūdžiai vaikams pagelbės ateityje įsilieti į multikultūrinę aplinką – kalbėti daugiau nei trimis kalbomis. Negana to, tinkamai su tėvais bendravę vaikai bus puikūs oratoriai: jie gebės tinkamai formuoti sakinius, aiškiai ir sklandžiai reikšti savo mintis, argumentuoti savo pasisakymus. Tokie bruožai ypatingai reikalingi būsimosios kartoms.

Ši konferencija ypatingai reikšminga:

–          Dvikalbėms ir daugiakalbėms šeimos;

–          Vaikams, kurie švepluoja ar kalba sava kalba;

–          Tėvams, kurie mato savo vaiką ateityje kaip oratorių.

Registracija į konferenciją: http://kvalifikacijoscentras.lt/