Kad kelelis neprailgtų

Prasideda kelionė su vaikais, ir tuojau galime išgirsti klausimą: „Ar greit atvažiuosim?“ Net nepatogu atsakyti, kad liko važiuoti dar kokius 200 km. Geriau pasiūlyti ką nors pažaisti.

Zaidimai kelioneje

Žaidimai patiems mažiausiems

Debesėli, debesėli. Tolumoje nusižiūrėkite vieną debesį ir pasiūlykite vaikui pafantazuoti, į ką jis panašus – gal primena avytę, meškiuką ar laivą. Tada aptarkite, kur tas dalykas dangumi keliauja, ką sutiks pakeliui ir pan. Turbūt nereikia nė sakyti, kad toks žaidimas ne tik sudomina vaiką, bet ir lavina jo vaizduotę.

Kas ten keliauja? Apžiūrėkite greta važiuojantį automobilį. Tuomet kartu su vaiku bandykite fantazuoti, kas ir kur juo keliauja. Gal automobilyje sėdi vaikas, kuris su tėvais leidosi atostogauti? Ir ką toks mažas lėliukas norėtų nuveikti per atostogas? O gal gretimas automobilis buvo murzinas, nes keliavo per miškus? Ką jo vairuotojas ten galėjo veikti?

Reikia pamatyti… Sugalvokite vaikui užduotį, ką jam reikia pakeliui pamatyti: karvę, arklį, tiltą, dviratininką, gandrą, lėktuvą, beržyną, suoliuką ir pan.

Spėk – kas? Apibūdinkite vaikui kokį daiktą ar gyvūną, o jis turės atspėti, kas tai. Pavyzdžiui, „Naminis gyvūnas, kuris mūkia ir duoda pieno“ ar „Ką dedamės ant galvytės, kai lauke šalta?“. Vėliau vaikas gali siūlyti panašias užduotėles jums.

Pirštukų žaidimai. Jų yra pačių įvairiausių, ne vien „Viru viru košę“, ir jų nesunku susirasti internete. Štai pavyzdys – žaidimas „Bičių namas“.

Tai yra bičių namas. (Iškeliame vieną kumštį)
Tai yra bičių namas. (Iškeliame kitą kumštį)
Bet kur yra bitės?
Palaukite, tuoj jos išeis:
1, 2, 3, 4, 5. (Skaičiuodami atlenkiame po vieną pirštuką. Vėliau, žaidimą kartodami, skaičiuojame anglų, rusų ar kt. kalbomis)

Žaidžiame su vyresnėliais (maždaug nuo 4–5 m.)

Taip ir ne. Klasikinis ir per televizorių rodytas žaidimas tikrai visada pasiteisina. Taisyklės: vienas iš jūsų sugalvoja kažkokį dalyką, pasako, kad tai, pavyzdžiui, gyvūnas (augalas, patiekalas, pasakos herojus ar pan.), o kiti klausinėja, ar tas gyvūnas keturkojis, ar gyvena Lietuvoje ir t. t., kol kas nors ryžtasi spėti. Atsakymai į klausimus gali būti tik „taip“ arba „ne“. Negalima spėlioti, kokia to žodžio pirmoji raidė.

Mūsų žemėlapis. Verta nepatingėti ir prieš kelionę išsispausdinti ar nusipiešti kelionės maršrutą. Vaikui bus įdomu pro langą sekti, o gal ir pasižymėti, kokius miestelius, ežerus ar kitus objektus jau pravažiavote. Dar įdomiau bus, jeigu pasižymėsite kelis įdomius objektus, prie kurių pakeliui sustosite pamankštinti kojų.

Sugalvok žodį. Galimi įvairūs tokio žaidimo variantai. Pavyzdžiui, sakykite: „Eisiu į parduotuvę, pirksiu…“ ir tuomet pakaitomis kiekvienas sakykite po žodį iš kiekvienos abėcėlės raidės. Pralaimi tas, kuriam pritrūksta žodžio. Arba galima pakaitomis vardinti žodžius iš tam tikros raidės. Gudresniems – kurti žodžių seką, kurios kiekvienas kitas žodis prasideda anksčiau pasakyto žodžio antrąja raide (pvz., Dominykas-obuolys-begemotas-ežys…).

Kurkime istoriją. Galimi įvairūs šio užsiėmimo variantai, ir visi jie vaikus įtraukia bei prajuokina. Galite kiekvienas pakaitomis sakyti po žodį, iš kurių ir dėliosis istorija. Arba kiekvienas istorijai siūlykite po sakinį. Jūsų bendrai kuriama pasaka netgi gali turėti psichoterapinių elementų. Tarkim, jeigu vaikas bijo tamsos, drauge kurkite istoriją apie tamsos bijojusį kiškutį, kuris po šiurpaus nuotykio savo baimę sėkmingai įveikė. Bijančiam bendrauti vaikui tiks pasaka apie drovų princą ar princesę, kuris galiausiai įsidrąsino ir susidraugavo su visais karalystės vaikais.

Paskaičiuokite. Tikrai naudinga pasiūlyti vaikui mintyse ar padedant pirštukams sudėti ar atimti skaičius. Kad būtų įdomiau, už kiekvieną teisingą atsakymą galite skirti vaikui po vieną tašką, kol galėsite „parašyti dešimtuką“.