Vaiko kambaryje – teigiamos emocijos

Kambario interjeras turi įtakos asmenybės bei charakterio formavimuisi. Tą įrodė ir psichologai. Todėl nepaverskite mažylio kambario senų baldų sandėliu, o sukurkite mielą, jaukų ir tik vaikui priklausantį kampelį.

Picture of a baby, design on the wall, picture on the table and book covers are my own images.

Picture of a baby, design on the wall, picture on the table and book covers are my own images.

Įrenginėdami kambarį į kūrybos procesą jokiu būdu nepamirškite įtraukti ir jo gyventojo – žinoma, jei jis ne kūdikis. Leiskite mažyliui pasijausti tikru šeimininku: pačiam pasirinkti spalvas ir apdailos detales. Skatinkite, kad vaikas savo kambariui dekoracijų susikurtų pats. Neretai mažieji gali pasiūlyti netikėtų, bet jiems patiems labai smagių sprendimų. O juk toks tikslas ir yra – kad vaikui čia būtų gera, jauku, linksma. Jei žmogų kasdien supa tokios emocijos, tai teigiamai formuoja jo asmenybę ir galbūt netgi lemia sėkmę ateityje. Jeigu mažylio norai jums atrodo labai nepriimtini, neskubėkite primesti savo nuomonės, o pasistenkite paieškoti kompromiso.

 

Vyraujančios – tik kelios spalvos

Bene lengviausia gerą nuotaiką ir žaismingumą sukurti pasitelkiant spalvas. Tik jų neturėtų būti per daug. Įrengiant kambarį reikėtų pasirinkti ne daugiau kaip tris spalvas ir jų gamą kartoti ne tik ant sienų, bet ir renkantis baldus, apdailos aksesuarų elementus – taip kambario interjeras bus vientisas. Pageidautina, kad tos kelios spalvos tarpusavyje derėtų, nesipjautų, nebent norėtumėte žaisti kontrastais, suteikiančiais žaismingumo. Kai kambarys yra gana didelis, atskiroms jo zonoms galima parinkti skirtingas spalvas. Pavyzdžiui, miego zonos  sienas galite nudažyti viena spalva, o žaidimų – kita. Tačiau atminkite, kad mažylis tame pačiame kambaryje ne tik žais, bet ir ilsėsis. Per daug aktyvios spalvos ir jų gausa laikui bėgant ima varginti ir blaškyti dėmesį.

 

Spalvos – ir pagal amžių…

Nepaisant to, kad nuolat būname apsupti spalvų, ne visuomet susimąstome, kokią įtaką jos gali turėti mūsų savijautai. Pasak specialistų, renkantis spalvas visų pirma reikėtų atsižvelgti į vaiko amžių. Ir nepamiršti – augant vaikui keičiasi jo poreikiai ir požiūris į supančią aplinką, tad kūdikio kambarį vertėtų kažkada atnaujinti.

Dar neturinčiam trejų metų mažyliui rekomenduojamos pastelinės, nedirginančios spalvos. Jei norisi ryškesnių, galite kambarį pagyvinti vienu kitu akcentu, pavyzdžiui, ryškesniais žaisliukais ar paveikslėliais ant sienos.

■ Vyresnių vaikų kambaryje jau gali atsirasti ir daugiau ryškumo. Tačiau perlenkti lazdos taip pat nereikėtų. Fengšui specialistai pataria ypač nepadauginti raudonos ir mėlynos spalvos, nes abi jos gali greitai išbalansuoti. Šios spalvos labiau tinka detalėms, o ne sienoms gražinti. Grindims specialistai pataria rinktis rudus atspalvius.

 

… ir pagal temperamentą

Ne mažiau svarbus ir kambario gyventojo būdas bei temperamentas. Na, čia nesunku susivokti, kad judresniems ir „aštresniems“ vaikams reiktų švelnumo bei kampų apvalinimo, o mažus melancholikus būtų galima „pabaksnoti“ ryškesniais elementais.

■ Judriam vaikui labiau tinka pastelinės spalvos – jos padeda susikaupti, atsipalaiduoti. Jei jūs ar vaikas būtinai norite tamsių, tuomet sunkiai sutelkiantiems dėmesį pageidautina tik mėlyna. Būtų geriau, kad ši spalva ne vyrautų, o sužibėtų detalėse, tarkime, toks galėtų būti stalas.

Lėtam mažyliui rekomenduojamos ryškesnės spalvos – jos padės pasijusti energingesniam.

■ Jautruoliui tinkamiausia žalia spalva – ji veikia raminamai. Žalia spalva apskritai tinka miegojimo zonoje. O raudona ir oranžinė didina nervingumą bei skatina agresiją.

■ Nevalgiuko kambarį galite dekoruoti geltonai – ši spalva skatina skrandžio ir kepenų veiklą, todėl padidėja vaiko apetitas. Taigi turbūt net sakyti nereikia, kad apkūnaus vaiko kambaryje geriau šios spalvos vengti.

 

Šviesos žaismas

Savaime suprantama, mažųjų valdos turi būti gerai apšviestos. Ir čia vien tik bendro apšvietimo tikrai neužteks. Geriausia apšviesti kiekvieną kambario zoną. Be savo privalomos funkcijos – apšviesti patalpą, šviesa taip pat gali padėti sukurti tam tikrą nuotaiką. Specialistai žaidimo zonoje pataria pritvirtinti reguliuojamo aukščio nuleidžiamą nuo lubų nestiklinį šviestuvą. O prie lovos puikiausiai tiks sieninė lemputė. Ji nebūtinai turi būti tradicinės formos ir spalvos – kuo žaismingesnė, tuo smagiau. Galite su mažyliu sutarti – kai ją uždegsite, tai bus ženklas, kad metas keliauti į sapnų karalystę.

 

Dekoruojame sienas

Nėra vaikų, kurie neturėtų mylimo pasakos personažo ar filmuko herojaus. Būtent jis ir gali tapti atspirties tašku įrengiant kambarį. Pavyzdžiui, meškiukais galite dekoruoti sienas, su jais parinkti patalynę ar kilimą. Dėl savo žaismingumo, spalvingumo ir paprasto priklijavimo Lietuvoje populiarėja sienų lipdukai. Jais, beje, dekoruoti sienas yra pigiau nei glaistyti bei dažyti. Kai nusibos, lipdukus nuimti ne ką sudėtingiau nei priklijuoti.

Nepamirškite, kad mažieji ir patys mėgsta flomasteriais padekoruoti sienas. Kad jas apsaugotumėte ir sutaupytumėte nervų, skirkite vietos mažųjų dailininkų saviraiškai. Galite tiesiog ant sienos pritvirtinti didelius popieriaus lapus.

O jei auginate tikrą motoriuką, reikės ne piešiniams, o išsidūkimui skirtos erdvės. Ir čia geriausia išeitis –  prie sienos tvirtinama švediška sienelė.

 

Paveikslėliai ir nuotraukos

Gana dažnai tėvai mėgsta nukabinėti sienas mažylio nuotraukomis. Ir tai yra puiku. Jeigu mažylis labai sunkiai serga, galima pakabinti nuotraukų, kuriose jis linksmas ir sveikas.  Sienų puošybai labai tinka įrėminti vaiko piešiniai. Rėmeliai jiems galėtų būti skirtingų spalvų. O kad nepabostų, ekspoziciją visada galima atnaujinti.

Pagal fengšui, kiekvienas daiktas yra simbolis, kalbantis tiesiai į pasąmonę. Visi daiktai spinduliuoja informaciją, tik skirtingo turinio ir kokybės. Bendrai jie sudaro informacinį foną, o kartais, kai jų yra labai daug, net triukšmą. Taigi geriau mažiau negu per daug.