Nuogutis kaip mama pagimdė

Jei turite subtilių klausimų apie kūdikio kūną, atsakymų ieškokite čia

Konsultuoja pediatrė Aurika Jurevičienė

Kūdikio penis – nebūtinai yra tas terminas, kurį mama bijo įsivesti „google“ sistemoje, kad kiti nepamatytų paieškos istorijos. Tačiau mūsų žinios apie tai, kas ten, apačioje, dažnai būna miglotos, kaip ir ultragarso nuotraukos vaizdas. Net jei kasdien keičiant sauskelnes vaizdas labai ryškėja, tai dar nereiškia, kad šviesėja ir mūsų suvokimas apie lytinių organų funkcionavimą.

Aptarinėti šiuos reikalus su gydytoju gali būti drovu, tačiau nesigėdykite. Geriau paklausti, nei nepaklausti ir vėliau sužinoti, kad klausimas buvo labai svarbus. Gydytojai tokius klausimus girdėjo šimtą kartų. Štai keletas labiausiai gluminančių klausimų tiek berniukų, tiek mergaičių tėvus.

Ar mano kūdikiui erekcija?

Labai gali būti. Šis psichologinis atsakas yra nevalingas ir kartais užfiksuojamas netgi echoskopu (ir dėl to gydytojams būna lengviau nustatyti lytį). Prieš brendimą erekciją sukelia ne seksualiniai jausmai. Tai – visiškai normalus dalykas ir tik rodo, kad berniuko „įranga“ veikia puikiai. Suaugusiems vyrams sukietėjimą sukelia į penio audinius priplūdęs kraujas. Daugelis dalykų gali stimuliuoti kraujo sutekėjimą, taip pat ir vystyklo keitimas ar prausimas. Erekcija taip pat gali rodyti, kad pilna jūsų mažylio šlapimo pūslė, taigi išvydę pasistojusį pimpaliuką galite čiupti rankšluostėlį pri(si)dengti, nes labai tikėtina po kelių akimirkų sulaukti čiurkšlės.

Kodėl mažylis pasišlapina vos nusegus vystyklą?

Šis fenomenas būdingas tiek mergaitėms, tiek berniukams, tiek berniukų sunkiau nuspėjama čiurkšlės kryptis. Kūdikiai paprastai ne iki galo ištuština šlapimo pūslę, tad vėsesniam orui sužadinus genitalijas visiškai normalu pasišlapinti vidury sauskelnių keitimo proceso. Neatmeskite ir paprasto sutapimo – kūdikiai kartais šlapinasi dvidešimt ir daugiau kartų per dieną.

Ar normalu kūdikiui save čiupinėti?  

Visiškai. Lygiai kaip kūdikis atranda savo ausytes ar pėdutes, taip pat jį sudomina ir jo genitalijos. Pagalvokite – didžiumą laiko jos būna paslėptos vystykluose. Tad išvyniotam mažyliui išties įdomu ir nauja patyrinėti, kas gi ten yra. O kodėl kūdikiai tai daro ir vėl? Todėl, kad  gera.

Kaip geriausia nuvalyti berniuko apyvarpę?

Vienų berniukų apyvarpės žiedas platesnis ir šiek tiek atsmaukti bei nuvalyti nebūna sunku, kitų jis siauras ir atsmaukti bei išvalyti tikrai nepasiseks. Kol apyvarpė lengvai neatsismaukia nuo penio galvutės (o tai nutinka maždaug penkerių), jos atsmaukti ir valyti nebūtina. Bandant atsmaukti jėga, galima sukelti parafimozę – skausmingą būklę, kai atitraukta apyvarpė užsiveržia ir sutrikdo varpos galvutės kraujotaką. Jei taip nutiko, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kita vertus, kartais baltos išskyros, vadinamos smegma, gali kauptis po apyvarpe ir sukelti uždegimą. Tuomet varputė patinsta, parausta, apyvarpės maišelis net gali supūliuoti – specialisto konsultacija tuomet būtina.

Tad reziumuojant galima pasakyti taip: kiek atsismaukia, tiek prausiant ir atsmaukite, bet jėga šito nedarykite.

Ką daryti, jei kakučio patenka į kūdikio vaginą?

Tai vienas tų dalykų, kai problema daroma didesnė, nei yra iš tiesų. Vaginą dengiantys audiniai padeda išsaugoti ją švarią, tad netgi labiausiai priteršti vystyklai nieko nepagadins. Nuplausite ir viskas. Valant drėgna servetėle svarbu nepamiršti tai daryti nuo viršaus į apačią – tam, kad neužkrėstume šlapimo takų. Jei reikia, išmaudykite vonioje, kad atmirktų tai, kas priskreto. Niekuomet nekiškite vatos pagaliukų ar panašių daiktų į makštį, nes tai gali ir ją sužeisti, ir įstumti fekalijas dar giliau.

Patartina mergaičių lytinius organus plauti vandeniu, nereikia jokių muilų. Iki lytinio brendimo mergaičių lytinių organų gleivinė sausa, o ją plaunant padidėja išsausėjimo tikimybė. Dėl to gali sulipti mažosios lytinės lūpos, o tai savo ruožtu gali prišaukti šlapimo takų infekciją. Todėl  nesausinkime gleivinės muilu, o po plovimo aliejaus lašelis sudrėkins lytinių organų gleivinę.

Mano sūnaus sėklidės nenusileidusios. Kiek laiko tai truks ir ar yra būdas šį reikalą sutvarkyti?

Maždaug trys procentai visų išnešiotų berniukų gimsta turėdami kriptochrizmą – būklę, kai vienas ar abu kiaušinėliai nenusileidę į kapšelį (neišnešiotų procentas siekia 30). Dažnai ši bėda iki metų išsisprendžia pati, bet po pirmojo pusmečio geriau pasitarti su specialistu. Sūnaus sėklidė gali būti paprasčiausiai įtraukta – tai refleksas, retkarčiais priverčiantis jas pakilti iš kapšelio į kirkšnį. Norėdami patikrinti, ar sėklidės „vaikšto“, tiesiog įsodinkite jį į šiltą vandenį – tai natūraliai paskatina jas nusileisti. Sulaukus metukų gydytojas gali rekomenduoti operaciją. Atidėlioti nereikia, mat jau dvimečio vyruko užkliuvusi sėklidė nustoja vystytis ir ateityje gali neatlikti savo funkcijos, o tai pats tiesiausias kelias į nevaisingumą.

Tėvams reikia žinoti, kad nenusileidus sėklidėms labai padidėja ir jų vėžio rizika.

Kapšelis akivaizdžiai padidėjęs. Ką daryti?

Tai gali būti sėklidžių vandenė. Ji gana dažna – pasitaiko vienam iš 25 berniukų. Ši bėda užklumpa, kai šalia sėklidės esantis siauras kanalėlis neužanka ir jungiasi su pilvo ertme, kurioje esantis skystis teka žemyn ir kaupiasi tarp sėklidės dangalų. Dėl vandenės kapšelis padidėja, būna tampresnis, tarsi pripildytas skysčio. Neretai ši bėda pirmaisiais metais susitvarko savaime. Tačiau jei taip nenutiko, teks kreiptis į chirurgą, kad šis sėklidės vandenę išoperuotų. Antraip didesnis skysčio kiekis trikdys sėklidės kraujotaką, keis aplinkos temperatūrą. Tai gali būti priežastis, vėliau lemsianti nevaisingumą.

Dukrytės lytinės lūpos – suaugusios. Kodėl ir kur kreiptis?

Vidinių lytinių lūpų sulipimas taip pat nėra labai jau retas reiškinys – tai nutinka 2 proc. mergaičių. Kūdikiai labiausiai pažeidžiami apie trečią mėnesį, kai gimdoje gauto estrogeno sumažėja, o tai kartu sumažina ir makšties išskyrų kiekį, kurios padeda lūpytėms nesulipti. Nemenkas vaidmuo tenka higienai: jei dėl iššutimų odelė nusitrina, lūpos kartais išgyja sulipdamos – panašiai kaip sugyja žaizda. Kartais jos sulimpa ir dėl lėtinio lytinių organų ir makšties uždegimo.

Kaip suprasti, kad taip nutiko? Jei vietoje atvirų lūpų ir dviejų angelių (šlaplės  ir makšties) matote daug audinio ir tik nedidelį plotelį prasivėrusių lūpų.

Sulipusias lytines lūpas nebūtinai visuomet reikia gydyti. Jos gali ir atlipti, kai bręsdamas mergaitės organizmas (nuo septynerių) pats ima gaminti daugiau estrogeno. Tačiau jei šlapimas tik laša (o tai rodo didelį sulipimo laipsnį) arba jei ši neganda sukėlė pūslės infekciją, tuomet reikia gydyti vietiniais estrogeno kremais. Jei gydytojas nuspręs jas atidalyti, tai nebūtinai reiškia tikrą operaciją – procedūra gali būti atliekama pirštu, prieš tai lūpas vietiškai nuskausminus.

Ar makšties išskyros kūdikiui – normalu?

Naujagimei gleivingos išskyros visiškai normalus dalykas, net jei jos ir su kraujo priemaišomis. Į neseniai pasaulį išvydusios mažylės organizmą patenka mamos hormonų, kurie ir lemia jų atsiradimą. Kartais krauju palaikoma ir raudono atspalvio naujagimės šlapimo spalva, nes pirmas šešias dienas po gimimo su šlapimu išsiskiria daug koncentruotos tamsios spalvos šlapimo rūgšties.

Paprastai išskyros pradingsta per 37 dienas. Tačiau jeigu jos  neišnyksta, teks kreiptis į vaikų ginekologą.

Jeigu bekvapės ir bespalvės išskyros pasirodo vyresnei mažylei, tačiau diskomforto nesukelia, skambinti pavojaus varpais nereikėtų. Gali būti, kad makšties gleivinė stengiasi išstumti nedidelį svetimkūnį, pvz., iš smėlio dėžės ar paplūdimio parsineštą smėliuką – tai natūrali organizmo apsivalymo reakcija. Bet jeigu išskyras lydi niežulys ir skausmas, gali būti, kad įstrigęs stambesnis svetimkūnis šapelis ar smulki žaisliuko detalė. Tik jokiu būdu patys jo netraukite – geriau iš karto kreipkitės į gydytoją, nes galite svetimkūnį įstumti dar giliau.

Jeigu išskyrų daugėja ir jos nėra skaidrios, ilgai nelaukdami apsilankykite pas gydytoją – tai gali būti lytinių organų uždegimas, kuris gali atsirasti net dėl peršalimo liga sergančios mergaitės organizme tūnančios infekcijos.

Ar kūdikis gali sirgti lytinių organų grybeliu?

Taip. Mieliagrybis tarpsta šiltoje, tamsioje, drėgnoje aplinkoje, tad vystyklai jam tikras rojus. Jei išbėrė kūdikio užpakaliuką ar genitalijas, o po kelių dienų šis bėrimas nepraėjo, bet dėmės smarkiai paraudo ir šiek tiek iškilo – tai gali būti grybelis. Būtina parodyti gydytojui, kad jis paskirtų reikiamų vaistų. Ši bėda aplanko tiek berniukus, tiek mergaites, be to, gali pasirodyti ir kitose vietose, pavyzdžiui, gan dažnai mėgsta kūno raukšles, kakliuką.

Grybelinė infekcija burnoje, vadinama pienlige, gali pasiekti vystyklus keliaudama virškinimo traktu. Grybelio dauginimąsi paskatina ir antibiotikų vartojimas (taip pat ir gautų su motinos pienu).  Dažnai keiskite vystyklus, darykite oro vonias. Probiotikai gali padėti ir išvengti šios ligos, ir padėti su ja susidoroti.

Nors kai kurie tėvai dėl lytinių organų grybelio kaltina baseinus, iš tikrųjų šis kaltinimas abejotinas. Baseino vandenyje esančios dezinfekcinės medžiagos gali pažeisti lytinių organų mikrofloros sudėtį, todėl tai nebent sudaro palankias sąlygas grybeliui išvešėti. Bet pati infekcija dažniausiai ateina iš žarnyno.